Prezidenta Trumpa prepustili z nemocnice, zasalutoval pred Bielym domom a ľuďom poslal odkaz (video)

6.10.2020 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump sa po krátkom pobyte v nemocnici, kde ho v piatok previezli pre nákazu koronavírusom, vrátil späť do Bieleho domu.

Po návrate z Walter Reed National Military Medical Center na predmestí Washingtonu D.C. Trump zapózoval, pričom si dal dole ochranné rúško. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Videodkaz Američanom

Pred návratom z nemocnice Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyzval ľudí, aby sa nebáli ochorenia COVID-19, napísal, že sa cíti dobre a avizoval návrat ku kampaňovaniu pred novembrovými voľbami.

Viac o téme: Koronavírus

O niekoľko hodín neskôr tweetoval video zachytávajúce jeho návrat a videodokaz Američanom, v ktorom ich ubezpečuje, že porazia koronavírus, a vyzýva ich na návrat do práce. Tiež im sľúbil, že “čoskoro prídu” vakcíny.

Ako pripomína BBC, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), naopak, tvrdí, že neočakávajú široko dostupnú vakcínu pred polovicou budúceho roka.

Remdesivir aj dexametazón

Po sérii protichodných vyhlásení počas víkendu pretrvávajú otázky o tom, ako vážne je Trump chorý. Podľa jeho lekára Seana Conleyho ešte z toho nie je “úplne vonku”, ale s lekárskym tímom sa dohodli, že jeho stav a progres “podporujú jeho bezpečný návrat domov, kde bude mať nonstop špičkovú lekársku starostlivosť”.

Lekár v pondelok popoludní odmietol odpovedať na otázky novinárov, kedy mal prezident naposledy negatívny test, a tiež neposkytol podrobnosti o prehliadkach prezidenta odvolávajúc sa na ochranu pacienta. Potvrdil však, že Trump stále berie steroid dexametazón a dostal tri dávky antivirotika remdesivir. Štvrtú dávku mu dali pred odchodom z nemocnice a piatu by mal dostať v Bielom dome.

Bidenova kritika

Trumpov demokratický oponent vo voľbách, bývalý viceprezident Joe Biden, sa po jeho návrate do Bieleho domu vyjadril, že je “rád”, že sa prezident dobre zotavuje, zároveň ho však skritizoval. “Ktokoľvek, kto sa nakazí vírusom tak, že v podstate tvrdí, že na rúškach nezáleží, na sociálnom odstupe nezáleží, je, myslím si, zodpovedný za to, čo sa mu stane,” povedal.

V okolí prezidenta, v Bielom dome i mimo neho, sa koronavírusom nakazilo viacero ľudí, vrátane prvej dámy Melanie Trumpovej, popredných poradcov a troch republikánskych senátorov.

V pondelok potvrdila nákazu tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová. Mnoho z nakazených sa zúčastnilo 26. septembra na stretnutí v Ružovej záhrade Bieleho domu, kde Trump predstavil svoju nominantku na sudkyňu najvyššieho súdu.

V Spojených štátoch dosiaľ potvrdili vyše 7,4 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 210-tisíc súvisiacich úmrtí.

Viac k témam: americký prezident, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidenta Trumpa prepustili z nemocnice, zasalutoval pred Bielym domom a ľuďom poslal odkaz (video) © SITA Všetky práva vyhradené.