Prezidentka Čaputová ocenila Lex Žitný ostrov aj zálohovanie pet fliaš, na Klimatický štrajk nepríde

17.9.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila to, čo sa envirorezortu doposiaľ podarilo. Podľa nej máme dobrú novú Stretégiu enviromentálnej politiky do roku 2030 a víta aj to, že sa podarilo prijať dôležité legislatívne normy ako Lex Žitný ostrov a Zákon o zálohovaní pet fliaš.

Prezidentka to uviedla po utorňajšom stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom v Prezidentskom paláci. Zaoberali sa aj klímou a ochranou ovzdušia, ochranou lesov či jednotnou správou parkov. Informovali aj o ceste do New Yorku na summit OSN o klimatickej kríze.

Sólymos ocenil, že ministerstvo životného prostredia našlo partnera v Prezidentskom paláci a sa problematika životného prostredia sa dostáva do popredia celosvetovo.

“Myslím si, že sa dostala do popredia už aj na Slovensku a pre našu budúcnosť to vnímam ako veľmi dôležitý krok,” konštatoval a dodal, že sa teší na spoluprácu. “Dúfam, že v budúcnosti aj tu na Slovensku, aj v New Yorku budeme vedieť urobiť pekné veci,” povedal.

Summit OSN o klimatickej kríze

V New Yorku sa hlava štátu aj šéf envirorezortu zúčastnia 23. septembra na summite OSN o klimatickej kríze. Čaputová vystúpi s prejavom o záväzku uhlíkovej neutrality a opatreniach, ktoré sa Slovenská republika rozhodla v tomto kontexte prijať a vízii, ktorú v tomto kontexte má.

“Som rada, že sme sa prihlásili k tomu, že v roku 2023 chceme ukončiť využívanie uhlia ako zdroja na výrobu elektrickej energie. Tento druh paliva je jeden z najväčších znečisťovateľov a práve v kontexte klimatickým zmien je dobrý tento krok. S ním veľmi úzko súvisí aj transformácia najväčšieho hnedouhoľného regiónu na Hornej Nitre, čiže ukončenie ťažby uhlia v tomto regióne, ukončenie využívania uhlia ako zdroja výroby elektrickej energie. Ale to by nestačilo, preto je dôležité transformovať región, teda riešiť socio-ekonomické dopady, ktoré budú súvisieť s tým, že sa ťažba uhlia ukončí,” vysvetlila.

Klimatický štrajk

Ako dodala, s tým je spojené množstvo projektov, ktoré vytvoria nové pracovné príležitosti v tomto regióne. Podrobnejší plán, ktorý bude viesť k naplneniu tohto záväzku, bude obsahom nízkouhlíkovej stratégie, o ktorej ju tiež informovali z envirorezortu.

So Sólymosom sa dotkli aj výziev, ktorým ministerstvo čelí, ako je vymožiteľnosť práva v oblasti životného prostredia a vyzdvihli potrebu pohnúť s enviromentálnou výchovou a vzdelávaním.

Na záver stretnutia prezidentka uviedla, že na Klimatický štrajk nepríde, lebo cestuje do New Yorku. Mladým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o klímu však drží palce, lebo sa to bezprostredne týka ich budúcnosti. Minister Sólymos zatiaľ nevie, či sa na tejto akcii zúčastní, prízvukoval ale, že každú takúto akciu podporuje.

Viac k témam: minister životného prostredia SR, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová ocenila Lex Žitný ostrov aj zálohovanie pet fliaš, na Klimatický štrajk nepríde © SITA Všetky práva vyhradené.