Čaputová odsúdila s moldavskou prezidentkou Sanduovou agresiu Ruska, diskutovali o ekonomických výzvach (video)

30.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. marca, 13:05

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu ráno odcestovala na oficiálnu návštevu Moldavska. V Kišiňove sa stretla s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Moldavsko je rovnako ako Slovensko priamym susedom Ukrajiny a dôsledky agresie Ruskej federácie na Ukrajine boli témou spoločnej debaty Zuzany Čaputovej s Maiou Sanduovou.

Obe prezidentky počas spoločnej diskusie odsúdili agresiu Ruska, ktorá je bezprecedentným porušením medzinárodného práva a je spojená so zabíjaním nevinných obetí a s bombardovaním nemocníc, škôl a civilných objektov.

Na Slovensko prišlo vyše 260-tisíc Ukrajincov

Na Ukrajine bolo presídlených viac ako desať miliónov Ukrajincov a štyri milióny ich muselo odísť do zahraničia.

„Jeden z najväčších prílevov utečencov je práve v Moldavsku, dopad na Slovensko je takisto masívny. Od vypuknutia vojny k nám prišlo vyše 260-tisíc Ukrajincov, z toho 60-tisíc ostáva na našom území. Som veľmi rada za jednoznačný postoj obyvateľov Slovenskej republiky vo vzťahu k Ukrajincom,“ povedala prezidentka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Cenu za mier musia priniesť obe krajiny

Vojna na Ukrajine sa podobne ako na Moldavsko podľa prezidentky podpísala aj na ekonomike oboch krajín, ktoré už pred jej začiatkom sužovali rastúce ceny energií a inflácia.

„Vojna niečo stojí nielen tých, ktorí ju realizujú, ale aj všetkých nás. Preto sme hovorili aj o potrebe odrezať sa od energetických surovín z Ruskej federácie a o ďalších ekonomických výzvach, ktorým budeme čeliť,“ vyhlásila Čaputová. Dodala, že je to cena za mier, ktorú musia obe krajiny priniesť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko podporuje ambície Moldavska

Čaputová vyhlásila, že SR podporuje európske ambície Moldavska, ktoré si týždeň po vypuknutí vojny na Ukrajine podalo žiadosť o to, aby sa mohlo stať kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie (EÚ).

„Vnímame vás ako súčasť európskej rodiny, ako krajinu, ktorá vyznáva európske hodnoty a aj váš mandát, ktorý bol jasne od občanov daný,“ povedala Čaputová moldavskej prezidentke.

Pripomenula tiež, že pre vstup do EÚ sú potrebné rôzne reformy, na ktorých môže SR a Moldavsko spolupracovať. „Či už na poli boja s korupciou, v oblasti súdnych a ďalších ekonomických reforiem. Naša vzájomná spolupráca môže byť preto veľmi užitočná,“ doplnila Čaputová.

Moldavská prezidentka sa poďakovala

Obe prezidentky sa zhodli na tom, že je potrebné, aby bol na Ukrajine čo najskôr nastolený mier, čomu napomáha aj jednota celého demokratického sveta voči Rusku, ktoré dáva napríklad aj sankciami jednoznačne najavo, že útok Ruska na Ukrajine je absolútne neprijateľný. „Hranice sú stanovované na základe medzinárodného práva, a nie prostredníctvom tankov,“ vyhlásila.

Moldavská prezidentka sa poďakovala Čaputovej za to, že Slovensko stálo vždy pri Moldavsku, či už podporou v boji proti korupcii, alebo v podobe podpory malých a stredných podnikov. „Ďakujem aj za podporu pri integrácii do EÚ. Chceme obyvateľom Moldavska zabezpečiť aj prostredníctvom Únie prosperujúcu a úspešnú budúcnosť.“

Vojna postihla Moldavsko aj ekonomicky

Sanduová pripomenula, že vojna na Ukrajine nepriaznivo ovplyvňuje aj život v Moldavsku. Od začiatku vojny do krajiny prišlo viac ako 400-tisíc utečencov, niektorí Moldavskom len prešli, ale časť ich v krajine aj zostáva.

„Vojna nás postihla aj ekonomicky. Naše podniky nedokážu vyvážať svoje produkty smerom na východ. Dopravcovia nemôžu využívať prechod cez Ukrajinu smerom na západ. Ďakujem preto Slovensku, že umožnilo prechod tovarov z Moldavska cez Slovensko bez zbytočnej byrokracie. Veríme, že tomu tak bude aj po skončení vojny na Ukrajine,“ uzavrela moldavská prezidentka.

Program hlavy štátu pokračuje stretnutím s moldavskou premiérkou Nataliou Gavrilitou. S prezidentkou Moldavska tiež navštívi utečenecký tábor pre Ukrajincov, ktorí do krajiny utiekli pred vojnou.

Viac k témam: Prezident Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová odsúdila s moldavskou prezidentkou Sanduovou agresiu Ruska, diskutovali o ekonomických výzvach (video) © SITA Všetky práva vyhradené.