NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN Slovensko Správy

Prezidentka Čaputová ukončila návštevu Žilinského kraja, navštívila stacionár aj Malú Fatru

Sita
Share

Sociálna starostlivosť o seniorov je aktuálne jednou z najdiskutovanejších tém na Slovensku. Počas návštevy Denného stacionára na sídlisku Vlčince v Žiline a Centra sociálnych služieb Letokruhy na Karpatskej ulici túto tému otvorila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

“Zariadenia, ktoré sa dlhodobo starajú o seniorov, čelia problémom ako ostatné na celom Slovensku. Máme poddimenzovaný počet opatrovateľov a opatrovateliek. Máme väčšinou nižší počet lôžok, než je dopyt, než je potreba v danom regióne. Takisto je to aj tu v Žilinskom kraji,” uviedla pre agentúru SITA prezidentka.

Dodala, že zamestnanci v centrách a stacionároch majú nižšie mzdy, než im je schopné ponúknuť zahraničie. Podľa nej je práve to jeden z problémov, ktorý treba zmeniť. “Treba oceniť prácu opatrovateľov a opatrovateliek, lebo počet seniorov bude iba stúpať, sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v EÚ. Preto je nesmierne dôležitá téma dlhodobej starostlivosti o seniorov,” dodala prezidentka.

Čítajte aj: Ľudské práva nemožno relativizovať, Čaputová nechce meniť stanovisko k ich dodržiavaniu v Číne

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuSilná integrovaná osobnosť

Centrum sociálnych služieb Letokruhy na Karpatskej ulici v Žiline je v správe Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a Denný stacionár na sídlisku Vlčince v správe mesta Žilina. Prezidentka preto rokovala o ich fungovaní aj s primátorom Petrom Fiabáne aj s predsedníčkou ŽSK Erikou Jurinovou.

„Keď príde takáto silná integrovaná osobnosť, ktorá vysiela najlepšie signály, aké naša krajina potrebuje, pre nás je to česť. Takže mám z toho veľmi dobrý pocit, sme radi, že sme prvé krajské mesto, ktoré prezidentka navštívila a tešíme sa, že sa budeme stretávať aj pri iných príležitostiach,“ povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej boli najdôležitejšími témami práve sociálne témy a doprava. “Prezidentka nám dala ústne uistenie, že nám bude pomáhať v tlaku na vládu, aby sa tie dôležité projekty pre kraj a pre celé Slovensko posúvali, aby to nestagnovalo,“ uviedla.

Podľa slov prezidentky obe zariadenia na ňu urobili dobrý dojem. “Veľmi na mňa zapôsobili obidve zariadenia, aj mestské aj vyššieho územného celku. Rozprávala som sa samozrejme aj s vedením obidvoch týchto zariadení aj s klientmi. Som veľmi rada, že klienti sú spokojní, to je hlavné,” povedala prezidentka.

Čítali ste už: Ľudské práva nemožno relativizovať, Čaputová nechce meniť stanovisko k ich dodržiavaniu v Číne

Ochrana životného prostredia

Jedným z bodov programu prezidentky SR Zuzany Čaputovej je ochrana životného prostredia. Počas svojej návštevy Žilinského kraja navštívila aj Národný park Malá Fatra, kde rokovala s jeho predstaviteľmi o ochrane životného prostredia a o problémoch, ktorým park čelí.

“Áno, je to dôležitá súčasť môjho programu a toho, čomu sa chcem počas piatich rokov výkonu mandátu venovať. Ochrana prírody aj v tom širšom kontexte ochrany klímy je nesmierne dôležitá nielen pre ďalšie generácie, ale už aj my sami pociťujeme zmeny, ktorým čelíme. S tým veľmi úzko súvisí aj kvalita ochrany prírody,” uviedla prezidentka Čaputová.

Vlastnícke vzťahy k pozemkom

V NP Malá Fatra sa zaujímala napríklad o problémy neusporiadaných vlastníckych vzťahov k pozemkom. “Rozoberali sme množstvo tém a budeme ich rozoberať aj ďalej, pretože ideme do Národného parku Malá Fatra na túru, takže verím, že aj počas prechádzky sa budeme môcť porozprávať o ďalších veciach,” dodala prezidentka.

Ako advokátka pomáhala rôznym iniciatívam na lokálnej úrovni, ktoré sa téme životného prostredia venovali. Skúsenosti počas jej praxe ju presvedčili o tom, že ľudia si stále viac uvedomujú, ako životné prostredie zasahuje do ich životov, do ich zdravia a ľudia sú na tieto otázky stále citlivejší.

View this post on Instagram

Dnes som v rámci regionálnych výjazdov navštívila Žilinský kraj. Mám za sebou už oficiálne rokovania s predstaviteľmi kraja aj mesta, ale aj veľa milých stretnutí s ľuďmi, ktorí tu žijú. Pre mňa bude vždy kľúčové byť čo najbližšie k reálnemu životu, k reálnym starostiam konkrétnych ľudí. Aj preto som sa s predsedníčku kraja pani Jurinovou a primátorom Žiliny, pánom Fiabánem, rozprávala o problémoch samospráv, pretože práve tie majú bezprostredný dosah na náš život. Vnímala som a vnímam ich kritiku. Špeciálny problém v Žilinskom kraji je doprava, zvlášť zdržanie stavby diaľničných úsekov na Ružomberok a Čadcu, ktoré strpčuje život nielen miestnym obyvateľom, ale prakticky všetkým na Slovensku. Budem sa stretávať s predstaviteľmi jednotlivých rezortov a budem sa pýtať na to, kedy si už bude konečne Žilina môcť oddýchnuť od toho obrovského náporu. Navštívila som aj závod Kia. Za veľkú výzvu pre Slovensko považujem nahrádzanie ľudskej pracovnej sily robotmi. Dnes je to realitou. A trend do budúcnosti je jasný, niektoré pracovné pozície zaniknú, mnohé nové vzniknú. Dotkne sa to ekonomickej a sociálnej situácie mnohých rodín na Slovensku. Musíme byť na to pripravení – z robotizácie vieme mnohé pozitívne vyťažiť, ale nemôžeme dopustiť, aby nás jej následky negatívne zasiahli.

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

“Myslím si, že mladá generácia citlivejšie vníma otázky zmeny klímy. Zároveň je to jedna z top tém aj na úrovni Európskej únie alebo celého sveta. V septembri mám byť v New Yorku na klimatickom summite,” uviedla. Dodala, že je načase, aby sa Slovenská republika začala tejto téme seriózne venovať.

Diskusia s riaditeľom

Vo Vrátnej doline diskutovala aj s Michalom Kalašom, riaditeľom správy NP Malá Fatra.

„Pre mňa osobne je to veľká česť, takáto návšteva. Nepamätám sa, že by štátnici prejavili záujem opýtať sa na problematiku ochrany prírody priamo ľudí, ktorí ju robia. Od vzniku Slovenskej republiky mám pocit, že štát neprejavil dostatočný záujem o túto tému,” uviedol Kalaš.

Dodal, že téma životného prostredia je v dnešnej dobe často o peniazoch. “Napríklad aj v Malej Fatre niektoré pozemky nepatria štátu. Paradoxné je, že aj tam, kde štátu patria, nevieme jednoducho povedať, že územie v národnom parku by malo byť národným parkom a nie fabrikou na drevo,” povedal.

Prezidentka Zuzana Čaputová išla do Vrátnej doliny k štartu kabínkovej lanovky KLD Chleb Terchová. Tým ukončila svoju návštevu Žilinského kraja.

Zdroj: Webnoviny.sk

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X