Pri poskytovaní pomoci počas katastrof spolupracuje ministerstvo zahraničných vecí s ministerstvom vnútra

7.8.2021 (Webnoviny.sk) – V prípade pomoci Slovenskej republiky pri živelných pohromách v zahraničí sa rezort diplomacie koordinuje s Ministerstvom vnútra SR.

Pomoc zahraničiu má totiž v gescii práve rezort vnútra. Pre agentúru SITA to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Monitoring požiadaviek

Rezort diplomacie v prípade pomoci zahraničiu monitoruje požiadavky jednotlivých krajín prostredníctvom systému Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie Európskej únie.

Rozhodnutie o poskytnutí materiálnej humanitárnej pomoci závisí od konkrétnych požiadaviek, dostupnosti požadovaného materiálu SR, ako aj koordinovanej reakcie s ďalšími krajinami EÚ,“ uvádza rezort diplomacie.

Poskytovanie pomoci

Poskytovanie materiálnej humanitárnej pomoci je koordinované aj s ďalšími rezortmi, najmä s rezortom obrany a zdravotníctva. Na pomoci smerujúcej do zahraničia sa niekedy podieľajú aj slovenské mimovládne organizácie a súkromný sektor.

Rezort diplomacie je koordinačným orgánom, zabezpečuje monitoring situácie v postihnutej krajine a krízových regiónoch a komunikuje s koordinátorom pomoci v prijímajúcej krajine,“ uvádza MZVEZ SR.

Turistické destinácie v ohrození

Turecko, Taliansko a Grécko v posledných dňoch sužujú požiare, ktoré ohrozujú aj populárne turistické destinácie. MZVEZ SR v tejto súvislosti zaznamenalo, že na Veľvyslanectve SR v Ankare došlo k zvýšenému záujmu zo strany turistov o dianie v krajine.

Veľvyslanectvo ich informuje o platných odporúčaniach necestovať či zvážiť nevyhnutnosť cestovania a zdieľa s nimi informácie uvedené na webe a sociálnych sieťach ministerstva,“ uzavrel rezort diplomacie.

Viac k témam: diplomacia, humanitárna katastrofa, humanitárna pomoc, mimovládne organizácie, živelná pohroma
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri poskytovaní pomoci počas katastrof spolupracuje ministerstvo zahraničných vecí s ministerstvom vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.