Príspevky pre zamestnávateľov a SZČO na udržanie zamestnanosti sa budú poskytovať do konca septembra

16.7.2020 (Webnoviny.sk) – Príspevky na udržanie zamestnanosti pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú úrady práce a sociálnych vecí poskytovať do konca septembra tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí Milan Krajniak vláde navrhoval, aby štát poskytoval príspevky buď do konca septembra tohto roka, alebo až do konca tohto roka. Hovorkyňa ministra práce a sociálnych vecí Eva Rovenská agentúru SITA informovala o tom, že sa vláda priklonila k tomu, aby sa príspevky na udržanie zamestnanosti poskytovali do konca septembra tohto roka.

Rezort práce pritom v materiáli preferoval alternatívu, podľa ktorej sa pomoc na udržanie zamestnanosti bude poskytovať až do konca tohto roka, teda do času, kým vláda schváli návrh zákona o zavedení trvalého mechanizmu podpory skrátenej pracovnej doby, tzv. kurzarbeit.

“Aj napriek pozitívnemu vývoju epidemiologickej situácie na Slovensku a postupnému uvoľňovaniu opatrení zavedených v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 negatívne dopady tejto situácie na spoločnosť, zamestnanosť, trh práce a s tým súvisiace dopady na existenciu pracovných miest, resp. potrebu udržania pracovných miest vážne pretrvávajú,” odôvodnilo predĺženie projektu ministerstvo práce.

Pokles slovenskej ekonomiky

Podľa makroekonomických prognóz Inštitútu finančnej politiky z júna 2020 slovenská ekonomika v dôsledku globálnej pandémie klesne v roku 2020 o 9,8 %.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

“Z týchto dôvodov preto považujeme za dôležité aj naďalej, po uplynutí júla 2020, pokračovať v poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám zasiahnutých mimoriadnou situáciou,” pokračoval rezort práce.

Predĺženie obdobia poskytovania finančnej pomoci do konca tohto roka by podľa rezortu práce a sociálnych vecí nepredstavovalo dodatočné zvýšenie finančných prostriedkov. “Očakávané výdavky na podporu udržania zamestnanosti v projekte ‘Prvá pomoc’ sú v rámci schváleného finančného limitu 1,3825 mld. v uznesení vlády zo 14. apríla 2020,” skonštatovalo ministerstvo práce.

Príspevky podľa poklesu tržieb

Paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti dostáva tá SZČO, ktorej tržby pre koronakrízu klesli najmenej o 20 percent. Pri poklese tržieb o viac ako 20 percent je tento príspevok za apríl tohto roka a ďalšie mesiace 180 eur, pri poklese viac ako 40 percent tvorí 300 eur, pri viac ako 60 percent ide o sumu 420 eur a pri poklese viac ako 80 percent je to čiastka 540 eur.

Za marec dostala SZČO paušálny príspevok v polovičnej sume. Mieru poklesu tržieb SZČO špecifikuje v čestnom vyhlásení, zníženie tržieb sa porovnáva voči rovnakému obdobiu roku 2019, prípadne voči priemeru za celý rok 2019.

Zamestnávateľ, ktorý v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie udrží pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti, môže čerpať od štátu príspevok na úhradu mzdy zamestnanca najviac vo výške 80 % jeho priemerného zárobku, maximálne v sume 880 eur.

Štát vypláca pomoc aj pre konateľov jednoosobových spoločností s ručením obmedzeným, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré neplatili sociálne odvody alebo prerušili svoju živnosť a dohodárov. Ak tieto osoby počas súčasnej krízy nemajú žiadny iný príjem, môžu od štátu dostávať za apríl a máj tohto roka 210 eur mesačne a za marec 105 eur. Podmienkou je však to, že ich pracovný vzťah naďalej trvá.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Príspevky pre zamestnávateľov a SZČO na udržanie zamestnanosti sa budú poskytovať do konca septembra © SITA Všetky práva vyhradené.