Daniela Hlaváčková: Snažím sa povzbudzovať ženy k tomu, aby sa nebáli aj vodcovských pozícií

0
Daniela Hlaváčková: Snažím sa povzbudzovať ženy k tomu, aby sa nebáli aj vodcovských pozícií

Daniela Hlaváčková pochádza z Prahy. Aktuálne žije už vyše roka v Bratislave, kde sa presťahovala za prácou. Vedie celú obchodnú jednotku v spoločnosti Mars na Slovensku. Zároveň je mamou dvoch dcér (Anabela 6r., Nikola 4 r.).

Aké je to skĺbiť rodinu s vysokou pracovnou pozíciou? Čo si najviac cení na svojej práci? Čo jej pomohlo nájsť systém a nezblázniť sa? Na tieto a aj iné otázky odpovedá špeciálne pre Akčné ženy Daniela Hlaváčková.

Daniela, je pre vás náročné skĺbiť prácu a rodinu zvlášť v tejto dobe?

Áno, nie je to jednoduché. Zároveň si myslím, že pre nás ženy je to veľmi cenná skúsenosť, z ktorej si môžeme zobrať ponaučenie. Pre mňa osobne bolo veľkou školou zvládnutie rodiny s deťmi a prácou tak, aby to fungovalo a aby sa človek z toho nezbláznil. K tomu, aby mal aj človek čas na seba. Mne to chvíľku trvalo, kým som si našla spôsob, ako to všetko zvládnuť.

Je to o režime alebo systéme? Dá sa to vôbec?

Myslím si, že je to veľmi individuálne. Záleží ako a kde pracujete, aký prístup má zamestnávateľ. Musím povedať, že spoločnosť Mars je veľmi flexibilná a dávame našim spolupracovníkom  možnosť flexibility. Zamestnanci sú naši hlavní spolupracovníci. Čas si môžu riadiť podľa seba.

Človek si však systém musí nastaviť aj sám v sebe.

Pamätám si minulý rok v marci, počas prvej vlny covidu, keď nám zatvorili škôlku. S manželom sme obaja pracovali. Dva dni som mala leadership meeting, kde som to už nezvládla. Počas neho som sa rozplakala, čo som to ja za matku. Vtedy som si uvedomila, že takto to ďalej nejde. Večer sme si s manželom sadli. Naplánovali sme si režim dňa. Na veľký papier sme si nakreslili režim dňa aj pre deti, kedy sa vstáva, raňajkuje, kedy sa deti hrajú s maminkou, kedy s otcom. Zaznačili sme aj čas úloh, čas upratovania, odchodu do postele. Veľmi nám to obom pomohlo. Vedela som, že od 7-11 hod pracujem ja, a on sa venuje deťom. A potom zase opačne. Z pohľadu práca, deti, rodina toto rozvrhnutie fungovalo.

Žiaden čas pre seba

Čo však nefungovalo, bola skutočnosť, že ani jeden z nás sme nemali žiaden čas na seba. Obaja sme išli na maximum a bolo to naozaj veľmi náročné. V lete, počas druhej vlny sme už vedeli, že sa to dá zvládnuť, ale že si to potrebujeme nastaviť čas aj pre nás osobne. My sme obaja športové typy, k tomu aby sme sa cítili dobre, potrebujeme pohyb. Tiež sme sa dohodli úplne konkrétne, štýlom: ráno ty odvádzaš deti do škôlky, večer ja uspávam, ty ideš v tom čase behať a opačne. Každý deň sme sa snažili nájsť si pol hodiny času byť len sami so sebou. Mne osobne to veľmi pomohlo. Hoci to bolo zo začiatku náročné nastaviť.

Ako to prijali deti?

Som skutočne rada, že deti novú situáciu nejako prirodzene akceptovali. Hoci predtým boli zvyknuté, že som pracovala len v čase, kedy som reálne bola v práci. Čiže, keď som bola doma, vedeli, že maminka je už len s nimi. Teraz, ako som doma stále, aj deťom trvalo, kým pochopili, áno, maminka je na jednej strane s nami stále, na druhej strane musí pracovať.

V jednej firme ste už 14 rokov. Nenastal u vás ešte stereotyp?

Nie, zatiaľ vôbec o tom nerozmýšľam (smiech). V spoločnosti Mars mám neustále nové príležitosti a impulzy. Za tie roky, ktoré tu pracujem, som prešla rôznymi pozíciami, rôznymi trhmi, marketingovými produktami. Stále sa niečo učím, objavujem niečo nového. Nemala som čas do stereotypu zapadnúť. Veľmi sa mi páči, že Mars tieto príležitosti dáva. Aj to je dôvod, prečo som tak dlho v tejto firme. Ak spolupracovník chce, tak príležitosť dostať môže. Potom je už len na ňom, ako s ňou naloží.

Podpora doma je však veľmi dôležitá. Som veľmi vďačná, že ma manžel podporuje.

Ja som typ človeka, ktorý rád skúša nové veci. Nebojím sa ísť aj do niečoho nového. Aj táto rola, v ktorej teraz som, je taká lotéria. Po 12 rokoch v marketingu som dostala príležitosť skúsiť obchodnú pozíciu. Zmena ovplyvnila aj rodinu, čiže sme sa tentokrát všetci presťahovali do Bratislavy. Vďaka tomu, že zažívam stále iné prostredie, iné roly, tak si to naozaj veľmi užívam.

Ako sa vám páči v Bratislave?

Veľmi ma mrzí, že dva mesiace po presťahovaní už bol Covid. Čiže sme toho moc nestihli. Ja som Pražák, ktorý predtým žil v Londýne. Vyhovuje mi, že Bratislava je komornejšia a človek sa všade rýchlo dostane. Bývame v peknom prostredí, vieme vybehnúť s deťmi do prírody, do lesa. Pre mňa je to pokojné mesto a miesto na bývanie.

Riaditeľka obchodného domu IKEA Lucia Klečková: Pandémia nás veľmi preverila

Nemali ste problém skĺbiť starostlivosť o malé deti a zároveň prácu na vysokej pozícii?

Ako som spomínala, zásadné sú aj podmienky práce od zamestnávateľa. Za toto som spoločnosti Mars veľmi vďačná. Mám naozaj možnosť flexibilne si veci nastaviť tak, aby to vyhovovalo mne. Napríklad aj popri deťoch som si nastavila 80% pracovný úväzok, voľné piatky, odchádzať maximálne o 16-17hod a večer už nepracovať. Toto sa týka práce a možnosti prispôsobenia aktuálnej situácie.

Podpora doma je však taktiež veľmi dôležitá. Ja som veľmi vďačná, že ma manžel podporuje. Pomáha s deťmi, vyzdvihuje ich zo škôlky, hrá sa s nimi, stará sa o domácnosť. Nemáme presne rozdelené, kto čo robí. Všetci robíme všetko. Manžel však napríklad varí a varí veľmi dobre. Kým sme žili v Prahe, pomoc babičiek bola k nezaplateniu, najmä, keď deti boli malé. Detičky chodili aj do jaslí, ja som pracovala. Následný čas s deťmi som sa snažila vyplniť kvalitou, nie kvantitou. Bola som naozaj len pre nich.

Takže nie je to niečo nereálne?

Myslím si, že ženy sa aktuálneho nastavenia nemusia báť. Treba si to vedieť usporiadať a nebáť sa ísť aj mimo svojej komfortnej zóny a vyskúšať, čo sa dá. Ženy si často neveria, najmä, keď sa napríklad vracajú po materskej dovolenke. Zvládnem to? Nezvládnem to? Ale od toho sme tu my, ženy, matky, aby sme sa navzájom podporovali a inšpirovali, že to spoločne dokážeme a že sa to dá.

Aké je to, keď mama pracuje pre spoločnosť produkujúcu najmä cukrovinky? Doprajete ich aj deťom alebo ich držíte ďalej od dobrôt?

Som zástanca teórie, všetko s mierou. Týka sa to aj sladkého. Tým, že sme aktívna rodina, trávime veľa času vonku, snažíme sa športovať, nemám problém s tým, že jedia sladké. Samozrejme, snažím sa to regulovať. Nechávam to však aj na nich. Dostali malý sáčik cukríkov, jedna to zjedla okamžite, druhá si to šetrí.

U nás sa však osvedčili od relatívne nízkeho veku (tri roky) žuvačky bez cukru, s ovocnou príchuťou. Dievčatá si to veľmi obľúbili a mám pocit, že im to nahradzuje sladkosti. Ak majú chuť na sladké, dajú si žuvačky a žujú teda celkom dosť (smiech).

Pôsobíte aj v leadership tíme. Čo pre vás osobne znamená pojem leadership?

Leadership pre mňa znamená byť schopný viesť ľudí a viesť ich určitým smerom. Ukazovať im smer, kam ísť a mať víziu, ktorú ostatní budú nasledovať. Leader by mal byť príkladom a mal by inšpirovať. Pre mňa je dôležité, aby leader bol autentický, vedel byť sám sebou. O toto sa snažím aj ja osobne, nechcem pôsobiť dojmom superženy, pretože ňou nie som. Keby som bola, tak sa nerozplačem počas situácie, kde sa to vôbec neočakáva a nehodí (smiech).

Prečítajte si o Lenke Cenigovej: Ako sa z majsterky sveta stala úspešná podnikateľka

O diverzite na pracovisku sa hovorí stále viac. Ako to funguje vo vašej firme?

Diverzita a inklúzia sú zásadné témy v našej spoločnosti, neustále aktuálne. Genderovú vyváženosť v tímoch máme číselne na 40%, cieľom je však neustále toto číslo zvyšovať. Aj v rámci tímu leadership v Centrálnej Európe je nás dokopy desať ľudí, z toho päť žien. Snažím sa o balans vedome aj v mojom tíme. Keď som nastúpila tu na Slovensku, v mojom tíme boli iba muži. Mala som však šťastie, že na otvorené pracovné pozície sa hlásili veľmi schopné kandidátky. Veľmi som sa tešila, absolútne som neváhala, a dnes máme v našom tíme aj ženy. Okamžite to zmenilo dynamiku tímu, ženský pohľad na veci otvára iné dimenzie.

V Mars máme aktuálne globálne prebiehajúcu kampaň s hashtagom #HereToBeHeard. V kampani sa spoločnosť Mars pýta všetkých žien po celom svete, v rôznych oblastiach a úrovniach, čo sa musí zmeniť, aby ženy mohli naplniť svoj plný potenciál. V priebehu marca je fáza zbierania odpovedí. Ďalšou fázou je analýza týchto získaných odpovedí, dát a informácií, ktoré ženy poskytnú. Na základe toho chceme aj my vypracovať plán, čo my v spoločnosti Mars potrebujeme ešte zmeniť, zlepšiť. Je to náš akčný plán, aby sme dávali možnosť plného využitia ženského potenciálu. Ja sama sa snažím povzbudzovať a motivovať ženy k tomu, aby sa nebáli aj tých vodcovských a leaderských pozícií.

Čo vás na vašej práci baví najviac?

Extrémne ma baví vedenie ľudí. Veľmi ma to motivuje a posúva vpred. Človek sa veľmi veľa učí od ľudí okolo seba. Mám šťastie, že som obklopená šikovnými a veľmi bystrými ľuďmi, ktorí toho vedia veľmi veľa. Mars je firma, postavená na princípoch rodinnej firmy: efektivita, vzájomnosť, sloboda, kvalita a zodpovednosť. Na týchto hodnotách spoločnosť stojí a naozaj ich aj žije. V poslednom období sa veľmi ukázala vzájomnosť. Bolo to vidieť na tom, ako sme pristupovali k našim spolupracovníkom alebo k ľuďom, ktorí potrebovali nejako pomôcť. Kombinácia týchto skutočností ma veľmi baví a napĺňa.

Máte nejaký sen, ktorý by ste chceli ešte v rámci firmy dosiahnuť?

Ja som pripravená na všetko (smiech). Nech sa deje, čo sa deje, som otvorená všetkému. Chcela by som byť spokojná doma aj v práci. Verím tomu, že spokojná matka = spokojné deti. Vnímam to tak,  ak je človek spokojný v práci, bude spokojný aj doma.

V rámci pracovnej pozície, na ktorej som zatiaľ jeden rok, by som chcela posunúť obchodnú jednotku tým správnym smerom. Mojim snom je vidieť, ako práca celého môjho tímu prináša ovocie, nielen finančné výsledky, ale aj naplnenie poslania spoločnosti Mars. Budúcnosť totiž závisí od toho, čo robíme teraz. Prajem si, aby sa mi tu na Slovensku podarili nastaviť procesy tak, aby všetko fungovalo, tak ako má.

žiadne príspevky na zobrazenie