Pred 25 rokmi zavraždili Róberta Remiáša, podľa liberálov z SaS nie sú vrahovia stále odhalení

29.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. apríla, 14:16

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a vládna strana Sloboda a solidarita (SaS) si vo štvrtok pripomenuli 25. výročie vraždy Róberta Remiáša. Podľa strany SaS jeho vrahovia stále nie sú odhalení. V tlačovej správe to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Nehorázne zneužívanie moci

KDH vo svojom profile na sociálnej sieti uviedlo, že spoločnosť musí jednoznačne odsúdiť nehorázne zneužívanie moci, ktorého bola svedkami v minulosti a ktoré má deštrukčné následky aj na dnešné fungovanie štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vo svojom príspevku pripomenulo aj úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá podľa KDH nanovo upozornila, že v zápase za spravodlivosť a víťazstvo dobra musia byť ľudia vytrvalí, odhodlaní a pripravení dennodenne ich chrániť.

Krv, únos aj vražda

Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) informoval, že na mieste, kde bol Remiáš zavraždený, sa na pietnej spomienke zúčastní šéf MŽP Ján Budaj a aj matka zavraždeného, poslankyňa Národnej rady SR Anna Remiášová (obaja OĽaNO).

„Smrť Róberta Remiáša sa zapísala do príbehu demokracie na Slovensku, ktorá nemá len šťastné chvíle, akými bolo zvonenie kľúčov na bratislavskom Námestí SNP, ale vo svojom príbehu majú aj krv, únos a vraždu. Ľudia na Slovensku si zaslúžia krajinu, kde vládne právo, spravodlivosť a nedochádza k zneužívaniu moci,“ zdôraznil minister. Podľa neho sú politické zločiny a udalosti z 90-tych rokov 20. storočia temnou škvrnou v slovenských dejinách.

Čierna škvrna v dejinách

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová označila vraždu Remiáša za čiernu škvrnu na dejinách demokratického Slovenska. Podľa nej je preto morálnou povinnosťou spoločnosti pripomínať si tento deň.

„Len tak môžeme veriť, že spravodlivosť raz zvíťazí a páchatelia budú potrestaní. Od zrušenia Mečiarových amnestií prešli štyri roky, avšak vrahovia sú stále na slobode. Je výzvou pre vyšetrovateľov a orgány činné v trestnom konaní, aby raz a navždy zbavili Slovensko tejto stigmy,“ uviedla.

Remiáš zahynul 29. apríla 1996 večer po výbuchu automobilu na Karloveskej ceste v Bratislave. Pod jeho autom na kombinovaný benzínový a plynový pohon bola nastražená výbušnina. Z prípravy vraždy bola podozrivá vtedajšia tajná služba.

Obvinený bol vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa, ktorého však neskôr súd zbavil obvinenia. Remiáš pomáhal Oskarovi Fegyveresovi, ktorý bol korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny.

V roku 2012 sa vláda Ivety Radičovej ospravedlnila rodine Michala Kováča a blízkym príbuzným Róberta Remiáša za to, že sa nevyšetrilo vážne podozrenie účasti štátnych orgánov na trestnej činnosti, pričom konaním predstaviteľov iných štátnych orgánov nebolo umožnené, aby tieto činy boli riadne vyšetrené a ich vinníci potrestaní.

Avšak vtedy sa v parlamente nikdy nenašla ústavná väčšina, ktorá by zrušila amnestie Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta z roku 1998. Podľa vlády Ivety Radičovej amnestie znemožnili dôsledné vyšetrenie a spravodlivé uzavretie trestných činov súvisiacich so zavlečením prezidentovho syna Michala Kováča do zahraničia.

Národná rada SR Mečiarove amnestie zrušila 5. apríla 2017 prijatím uznesenia. Ústavný súd SR ich zrušenie potvrdil koncom mája 2017.

Viac k témam: vražda Róberta Remiáša
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred 25 rokmi zavraždili Róberta Remiáša, podľa liberálov z SaS nie sú vrahovia stále odhalení © SITA Všetky práva vyhradené.