Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Správy Svet

Prokuratúra dostala zelenú na preskúmanie finančných záznamov prezidenta Trumpa

Zdieľať

9.7.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd Spojených štátoch vo štvrtok rozhodol, že newyorská prokuratúra má právo preskúmať finančné záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň však tieto informácie nemusí zdieľať s Kongresom.

Trump je prvým prezidentom od čias Richarda Nixona, ktorý nezverejnil svoje daňové priznania. Nixon bol prezidentom USA v 70. rokoch.

Trumpovi právnici argumentovali, že prezident má počas svojej funkcie úplnú imunitu a Kongres nemá žiadne právo žiadať jeho záznamy. Sudcovia však v pomere hlasov 7 ku 2 rozhodli, že ani prezident nemá absolútnu imunitu pred trestným stíhaním.

Dva výbory demokratmi kontrolovanej Snemovne reprezentantov a newyorský okresný prokurátor Cyrus Vance, rovnako demokrat, už roky žiadajú zverejnenie prezidentových daní s cieľom zistiť, či nedošlo ku konfliktu záujmov alebo falšovaniu dokumentov.

Republikán Trump odmieta akékoľvek pochybenia a snahy o vyšetrovanie jeho daňových záležitostí označuje za “hon na čarodejnice”.

Viac k témam: dane, daňové priznanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokuratúra dostala zelenú na preskúmanie finančných záznamov prezidenta Trumpa © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X