Prvú pomoc plus budú vyplácať aj za január a február, prevádzky tak môžu dostať na zamestnanca až 810 eur

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Úrady práce a sociálnych vecí budú aj za január a február tohto roka vyplácať štátne príspevky na udržanie zamestnanosti pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Rovnako ako za november a za december minulého roka pôjde o tzv. Prvú pomoc plus.

Zamestnávateľom tak bude štát na zamestnancov preplácať 80 percent celkovej ceny práce a SZČO dostanú príspevok v sume od 270 eur do 810 eur podľa úrovne poklesu tržieb. Príspevok pre SZČO a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré nemajú príjem z podnikania, naďalej dosiahne 315 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda.

Zatvorené prevádzky budú môcť aj za január a február tohto roka čerpať Prvú pomoc plus podľa schémy 3B. Ide o pomoc určenú pre zamestnávateľov s najviac 49 zamestnancami, ktorým klesli tržby najmenej o 40 percent. Suma finančnej pomoci je vo výške 450 eur až 810 eur na jedného zamestnanca podľa výšky poklesu tržieb.

Ak zatvorenej prevádzke klesnú tržby od 40 do 60 percent, pomoc je v sume 450 eur na jedného zamestnanca. V prípade poklesu tržieb od 60 do 80 percent finančný príspevok na jedného zamestnanca dosahuje 630 eur a ak tržby zatvorenej prevádzky klesnú o 80 a viac percent, pomoc od štátu tvorí 810 eur na jedného zamestnanca.

Pri čerpaní pomoci podľa schémy 3B pritom zamestnanci môžu byť prítomní v práci, nemusia byť doma „na prekážkach“.

Viac k témam: Podpora v nezamestnanosti, Prvá pomoc plus, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvú pomoc plus budú vyplácať aj za január a február, prevádzky tak môžu dostať na zamestnanca až 810 eur © SITA Všetky práva vyhradené.