Mimoriadna schôdza parlamentu: Poslanci nechválili program, ktorý inicioval Smer (video)

0
Mimoriadna schôdza parlamentu: Poslanci nechválili program, ktorý inicioval Smer (video)

21.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. apríla, 14:49

Poslanci neschválili program 26. schôdze Národnej rady SR (NR SR), ktorú inicioval opozičný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Za program hlasovalo 48 zo 129 prítomných členov zákonodarného zboru. Koaličných zákonodarcov sa chceli poslanci Smeru-SD pýtať napríklad aj na to, kto bude niesť zodpovednosť za vysoký počet obetí koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Venovať sa chceli aj zodpovednosti za iné úmrtia či akútnemu nedostatku vakcín v apríli 2021. Otvoriť chceli aj tému nákupu ruskej vakcíny Sputnik V alebo chybný výber antigénových testov. Parlament mal k týmto témam prijať uznesenie.

NR SR mala na základe uznesenia požiadať vládu o prijatie účinných, legislatívnych, organizačných, personálnych a materiálnych opatrení na zásadné zmiernenie dopadov pandémie koronavírusu.

Optimalizovať mala aj vakcinačný program

Vláda mala ďalej optimalizovať vakcinačný program od dostatočného obstarania vakcín, cez účinný, spravodlivý a stabilný vakcinačný plán, funkčný a užívateľsky prihlasovací systém, výkonné po bezpečné a regionálne dostupné vakcinačné centrá a pravdivú a účinnú vakcinačnú osvetu.

Parlament mal podľa uznesenia požiadať kabinet aj o to, aby zabezpečil skvalitnenie a štandardizáciu zdravotných postupov primárnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej už v počiatočnom štádiu ochorenia COVID-19, a to v súlade s aktuálnymi medzinárodnými poznatkami.

Hlas nevysloví dôveru vláde

Nezaradení poslanci a členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) sa podľa predsedu strany Petra Pellegriniho jasne vyjadria, čo si myslia o novej vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Urobia tak na schôdzi, na ktorej má parlament vysloviť vláde dôveru. Pellegrini to povedal na dnešnej tlačovej konferencii po tom, ako plénum neschválilo program 26. schôdze.

„Môžem jasne povedať, že 11 poslancov Hlasu-SD nevysloví dôveru vláde Edurada Hegera,“ zdôraznil. Ak parlament vysloví vláde dôveru, začnú zbierať podpisy na odvolanie Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie ministra financií. „Pretože Igor Matovič nemôže byť v žiadnej civilizovanej krajine, dokonca ani v rozvojovej krajine v nejakej inej časti sveta ministrom financií,“ vysvetlil Pellegrini.

Video: Rokovanie parlamentu

Viac k témam: Koronavírus, mimoriadna schôdza parlamentu, predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Mimoriadna schôdza parlamentu: Poslanci nechválili program, ktorý inicioval Smer (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu