Rada pre vysielanie a retransmisiu bude riešiť reportáž, v ktorej RTVS spojila úmrtie učiteľky s očkovaním

15.3.2021 (Webnoviny.sk) – Rade pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa bude zaoberať reportážou Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), v ktorej televízia spojila úmrtie učiteľky s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Ako priblížila hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková, rade bolo totiž doručených viacero sťažností na reportáž s názvom „Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku“. Tá bola odvysielaná 12. marca v programe Správy RTVS.

Podnetom sa bude zaoberať prednostne

Verejnoprávny vysielateľ v nej informoval divákov o úmrtí 38-ročnej učiteľky, ktorá bola dva týždne pred smrťou zaočkovaná vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Rada bude skúmať najmä porušenie zaistenia objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politickopublicistických programov a oddelenie názorov a hodnotiacich komentárov od informácií spravodajského charakteru.

Čaučíková vysvetlila, že podľa zákona o vysielaní a retransmisii má rada 90 dní od doručenia sťažnosti na jej prešetrenie. „V súlade s Vyhlásením k situácii v elektronických médiách spôsobenej koronavírusom, podľa ktorého kladie rada špeciálny dôraz na objektivitu informácií týkajúcich sa šírenia koronavírusu, sa bude týmito podnetmi zaoberať prednostne,“ uviedla. O závere bude verejnosť informovať cez tlačovú správu.

Šírenie paniky

Sťažovateľom v reportáži prekážalo najmä skresľovanie informácií o vplyve vakcíny na zdravie osôb. Podľa ich názoru spomínaná reportáž navodzuje dojem, že hlavnou príčinou smrti bolo práve očkovanie danou vakcínou. „Sťažovatelia tiež namietali skresľovanie už raz odvysielaných vyjadrení zosnulej učiteľky, zastrašovanie verejnosti a šírenie paniky medzi osobami, ktoré sú na očkovanie touto vakcínou objednaní,“ uviedla Čaučíková.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Z vyjadrení Ministerstva zdravotníctva SR, Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj Polície SR k reportáži vyplýva, že televízia pochybila, keď dala smrť mladej ženy priamo do súvisu s očkovaním. Takáto skutočnosť totiž doposiaľ nebola potvrdená.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, reportáž, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada pre vysielanie a retransmisiu bude riešiť reportáž, v ktorej RTVS spojila úmrtie učiteľky s očkovaním © SITA Všetky práva vyhradené.