Radka Dudášová Sukany

1
Radka Dudášová Sukany

Večne veselá, neposedná akčná mama, ktorá nepozná pojem „toto nedokážem“ a ako sama tvrdí, všetko sa dá, keď sa chce. Navrhuje a vyrába rekvizity a maskotov, je kostýmovou výtvarničkou, mamou značky detského oblečenia a kreatívnou hlavou plnou nápadov. 

Zmenila si svoj pracovný život. Prečo?

Keď sa mi narodil Teo, po pár mesiacoch mi volali z mojej poslednej práce, že sa ide opäť natáčať veľký projekt, ale Teo bol ešte malý, takže som odmietla. Vtedy som si povedala, že sa začnem naplno venovať výrobe maskotov a rekvizít, čo je pre mňa zatiaľ najkreatívnejšia práca. Verím, že to budem robiť až do konca života :)

Zvieracie rekvizity. Zdroj: Radka archív

Aká je tvoja pracovná minulosť?

Pracovať som začala v 15-tich a teraz mám skoro 33, takže toho bolo už celkom dosť, ale v skratke, vždy som pracovala s textíliami. Už ako 15-ročná som začala pracovať v skate shope, pretože milujem oblečenie a nové veci, takže 80 percent z výplaty som vždy v tom obchode aj nechala. Neskôr som začala vyrábať kostýmy a starala som sa o kostýmovú dielňu. Tu to všetko reálne začalo. Robili sme rôzne projekty ako TalentmániaSuperStar, kde som pracovala ako kostýmová výtvarníčka, a strávila som tam niekoľko rokov. Naučila som sa pracovať svetelnou rýchlosťou, čo som neskôr využila aj v mojej ďalšej práci v eventovej agentúre Creative pro, kde som pracovala ako stage and deco manager niekoľko rokov.

Neskôr som sa posunula do televíznej produkcie a pre TV JOJ som robila kostýmovú výtvarníčku pre seriál Panelák. Potom mi narástlo brucho a popri tehotenstve som stihla ešte projekt Dvojičky. V rámci všetkých mojich profesií som sa venovala môjmu koníčku a to výrobe maskotov. Tej sa venujem dodnes. Takýchto maskotov ste mohli stretnúť napríklad na Uprisingu, pre ktorý som vytvorila leva Goliana alebo reggae muža, pre detskú stanicu TV RIK som vytvorila vtáka Rika a veľa maskotov pobehuje po Rakúsku. Počas tehotenstva som rozbehla zatiaľ malú značku Lil Gang. Ide o výrobu bytových doplnkov a oblečenia pre tých najmenších členov rodiny a pracujem ešte na jednom projekte s názvom Fruity, ktorý je zatiaľ tajný, ale prezradím, že pôjde o svieže, veselé a šťavnaté tričká pre celú rodinu

O talentovanej návrhárke sukní si môžete prečítať tu.

Značka LIL GANG a model Teo.  Zdroj: Radka archív

Zmenila sa tvoja práca po tom, čo si si založila rodinu?

V prvom rade mám pocit, že mám viac času na svoje vlastné projekty, ktoré som popri práci nestíhala. Teraz tvorím maskota, ktorého výroba trvá päťkrát dlhšie ako keď som ho robila bez môjho syna. Väčšinou pracujem, keď spí. Detské veci som začala vyrábať vlastne až po jeho narodení.

Tvoja cesta od nápadu až po produkt bola plynulá. Výustila tak nejak prirodzene do ďalšej kreatívnej tvorby?

Presne tak. Dá sa povedať, že to prišlo prirodzene samo. Málo ľudí sa venuje výrobe maskotov, rekvizít a podobných veci na zákazku. Často mi príde len obrázok, či takéto niečo viem vytvoriť a keďže milujem výzvy, vždy poviem áno:) Študovala som na strednej aj vysokej umeleckej škole, kde som sa fakt veľa naučila a tak mám pocit, že všetko sa dá, keď sa chce. Neskutočne ma to baví a preto to často dopadne aj nad moje očakávania. 

Čo ti „kazí“ radosť z práce?

Neznášam naceňovanie, to mi fakt robí problém.

Aká je tvoja cieľovka?

Cieľová skupina, čo sa týka môjho brandu LIL GANG, sú mamičky s deťmi a pri maskotoch a rekvizitách všetky reklamné agentúry, producenti, herci a speváci. 

Viem, že toho robíš oveľa viac. Aké je gro aktivít, ktorým sa aktuálne venuješ?

Venujem sa zháňaniu komparzistov do rôznych seriálov a môj manžel má cestovnú kanceláriu zameranú na rafting. Často teda pomáham či už s výrobou reklamných predmetov, plagátov, nálepiek či textilu, ktorý nosia inštruktori. Keď som na raftovaní s Teom, pomáham organizačne s výletmi pre klientov, aj v kuchyni, a je toho ešte oveľa viac. (pozn. autora: len mi tu Teo kričí do ucha že mám ísť tancovať, tak mi vždy vypadne, čo chcem ešte povedať)

Ako to všetko stíhaš?

Nestíham :) Ale nie, dá sa to zladiť, pretože Teo spáva cez deň dosť dlho, takže niečo robím vtedy a keď večer zaspí, tak okolo ôsmej – deviatej začínam reálne pracovať. Manžel má v zime zas viac času, čiže vtedy toho stíham omnoho viac.

Kde sa prezentuješ?

Väčšinou cez sociálne siete, kde často pridávam postup prác a finálny produkt, alebo keď niečo vytvorím, tak ma často tiež označia klienti na vlastných stránkach, kde sa o tom dozvie veľa ľudí. Teo je moja chodiaca reklama, keď ho poobliekam do mojich výrobkov. Chodíme spolu aj s tatinom na zájazdy, kde sa premelie veľa ľudí, ktorí sa ma pýtajú, čo robím a tam to ide prirodzene.

Ktorý je tvoj najúspešnejší marketingový kanál?

Najpodstatnejšie sú sociálne siete, kde mám vďaka komparzu veľa sledovateľov a tí ma často odporučia ďalším a ďalším.

Ako si prišla k prvým klientom?

Úplne prvá kostýmová práca bola ešte cez školu, kde nás oslovili, aby sme pripravili návrhy, ako by sme obliekli sochy. Bolo to pre veľkého teleoperátora. Tam vybrali zopár mojich návrhov, ktoré som vyrábala, a nakoniec som si v televíznej reklame aj sama zahrala. To bolo vtedy kopec peňazí. V tom čase ma to začalo pravdaže náramne baviť a uvedomila som si, že je to skvelá práca, ktorú robím s radosťou a k tomu je ešte aj dobre zaplatená. Inak mám pocit, že mám vždy náhodných klientov. Teraz napríklad vyrábam maskota pre človeka, ktorý mal napísaný status: Kto mi vie poradiť, kde mám dať vyrobiť maskota? A tam mu veľa ľudí spomenulo mňa, čiže je to väčšinou nejako takto. Množstvo kontaktov som nazbierala aj popri natáčaní.

Akú najväčšiu prekážku si musela prekonať na ceste za svojím snom?

Najviac som sa prekonávala, keď som robila semestrálnu prácu a popritom točila SuperStar v Prahe. Vtedy som si myslela, že buď jedno, alebo druhé jednoducho nedám. Spávala som asi 3 hodiny denne, čo bolo pre mňa úplne zničujúce. Inak v skutočnosti nenachádzam prekážky.

Aký bol tvoj najväčší úspech doteraz?

Najväčší úspech? Veď sa mi podaril môj syn. A čo sa týka pracovných, tak sa mi podarilo dvakrát vyhrať, z toho raz prvé a raz druhé miesto na najväčšom textilom podujatí vo Frankfurte. Vtedy som bola na seba ozaj hrdá. Výhra bola rovnako finančne zaujímavá a polovica z nej šla škole a polovica mne. Rovnako práca v televízii bola pre mňa, dá sa povedať, výhra, pretože som tam nabrala veľmi veľa skúseností.

Pri TV natáčaní.  Zdroj: Radka archív

Prečo je táto práca pre teba dôležitá?

Robí mi neskutočnú radosť a myslím si, že nič nie je lepšie ako sa živiť tým, čo ťa baví, pretože vtedy vstávaš aj zaspávaš s úsmevom a nemyslíš na to, že niečo musíš, ale že to chceš.

Kto ťa inšpiruje?

Asi najviac ma inšpirujú ľudia okolo mňa. Často si kliknem na Pinterest a inšpirácie si ukladám priamo v telefóne. Vždy si poviem, že niekedy to skúsim vyrobiť, i keď sa k tomu málokedy reálne zatiaľ dostanem. Väčšinou to vymažem, lebo mám málo miesta na Teove fotky :) Veľa cestujeme a to ma tiež inšpiruje. Na Bali som sa úplne namotala na lapače snov. Chystám sa vyrábať také obrovské, maľované a vysekávané, len ešte neprišiel ten správny čas. Čakám na zimu a viac času.

Ako sa ti darí skĺbiť prácu s rodinou?

Našťastie sa mi to darí, pretože ma môj manžel podporuje v tom, čo robím, a keď som doma u mamy, tá vie, že prvé, čo spravím, je, že jej odovzdám syna a sadnem si za šijací stroj.

Daj nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre akčné mamy, ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným snom.

Prvá – nebáť sa, druhá – neodkladať svoj nápad na neskôr, tretia – piť veľa kávy a vyčerpať dieťa cez deň, nech večer rýchlo zaspí :)

Kde sa s tebou vieme stretnúť?

Na festivaloch, na mojom Facebooku a pripravujem už aj web. 

žiadne príspevky na zobrazenie