Slovenská pošta vydá nové známky, motívom budú zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu (foto)

19.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. januára 2022, 14:53

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 poštovú známku XXIV. zimné olympijské hry (ZOH) v Pekingu s nominálnou hodnotou 0,75 eura. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Motívom poštovej známky sú monoboby, ktoré budú na ZOH v Pekingu zaradené ako nová športová olympijská disciplína. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Obálka s pečiatkou

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. januára 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače na FDC obálku je hokejistka. Na FDC pečiatke je zobrazená športová disciplína slalom. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Marián Komáček. Autorom rytiny prítlače na FDC je František Horniak. Zimné olympijské hry sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, v čase osláv čínskeho nového roka, ktorý bude rokom tigra.

Známka s paralympijským hokejistom

Slovenská pošta vydá v stredu 19. januára 2022 aj druhú poštovú známku XIII. zimné paralympijské hry v Pekingu s nominálnou hodnotou 0,75 eura. Motívom poštovej známky je paralympijský hokejista. Spoločným motívom oboch známok je hlava tigra.

Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 19. januára 2022 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky sú ruky paralympijských lyžiarok držiacich ocenenie. Motívom FDC pečiatky je kresba curlingového športovca.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akademický maliar Igor Piačka. Autorom rytiny FDC je akademický maliar Rudolf Cigánik.

V marci budú súťažiť paralympionici

V Pekingu budú zimní paralympionici súťažiť už po trinástykrát. V dňoch 4. – 13. marca sa predstaví 736 športovcov v 6 športoch (paraalpské lyžovanie, paraseverské lyžovanie – beh na lyžiach a biatlon, parasnoubord, curling na vozíku a parahokej) a v 82 medailových disciplínach.

Slovenskí športovci budú v Pekingu obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, ktoré vybojovali na predošlých hrách v Pjongčangu 2018.

Viac k témam: Poštová známka, Zimná olympiáda v Pekingu 2022, ZPH Zimné paralympijské hry 2022 Peking
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta vydá nové známky, motívom budú zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.