Tlaková vlna z výbuchu sopky Hunga Tonga prišla aj na Slovensko, rozkmitala hodnoty tlaku vzduchu

16.1.2022 (Webnoviny.sk) – Tlakovú vlnu z erupcie zo 17-tisíc kilometrov vzdialenej tichomorskej sopky Hunga Tonga zaznamenali aj slovenské meteorologické stanice v sobotu 15. januára večer okolo 19:15.

Ako priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom statuse na sociálnej sieti, prvá vlna, ktorá prišla zo severu, na viac ako dve hodiny „rozkmitala“ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu.

Tlak rýchlo stúpol a následne klesol

O necelých sedem hodín neskôr, v nedeľu o 02:00, dorazila z opačnej strany aj druhá vlna.

SHMÚ poukázalo na to, že príchod prvej tlakovej vlny sprevádzal veľmi nápadný pomerne rýchly nárast tlaku vzduchu o približne 1,5 hPa (za 15 min) a následným poklesom o viac ako 2 hPa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Druhá vlna bola výraznejšia

Naopak, druhá vlna sa prejavila výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhší čas.

Ústav konštatoval, že prvej tlakovej vlne trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko, pričom erupcia nastala v sobotu okolo 05:00 hodine SEČ, teda o 17:00 hodine miestneho času.

Viac k témam: Hunga Tonga, podmorská sopka, Výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk – Tlaková vlna z výbuchu sopky Hunga Tonga prišla aj na Slovensko, rozkmitala hodnoty tlaku vzduchu © SITA Všetky práva vyhradené.