Riziko brexitu bez dohody podľa Junckera zostáva veľmi reálne, europoslanci rokujú o dôsledkoch

18.9.2019 (Webnoviny.sk) – Riziko, že Veľká Británia opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody, zostáva “veľmi reálne“. V stredu to uviedol predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Vyjadril sa tak počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, na ktorom poslanci rokujú o dôsledkoch brexitu bez dohody.

Johnson trvá na termíne

Juncker, ktorý sa v pondelok stretol s britským premiérom Borisom Johnsonom, rovnako uviedol, že brexit bez dohody “môže byť voľbou Veľkej Británie, nikdy však nebude našou“.

Johnson skalopevne trvá na tom, že Londýn opustí úniu v plánovanom termíne 31. októbra. Či už s dohodou, alebo bez nej.

Hlavný problém v dohode

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, je takzvaná írska poistka. Ide o súbor opatrení, ktoré majú zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ.

Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Riziko brexitu bez dohody podľa Junckera zostáva veľmi reálne, europoslanci rokujú o dôsledkoch © SITA Všetky práva vyhradené.