Rodičovský príspevok sa má rapídne zvýšiť polovici poberateľov

Rodičovský príspevok v súčasnej sume 220,70 eura by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť o 150 eur približne polovici zo 140 tisíc poberateľov tejto dávky.

Po rokovaní vlády to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Ide o rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a z tohto dôvodu splnili podmienky nároku na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne.

Tomanová výšku príspevku obmedzila

Druhú polovicu poberateľov rodičovského príspevku tvoria rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a materskú dávku zo Sociálnej poisťovne nedostávali. Tejto skupine rodičov by mal rodičovský príspevok stúpnuť o 50 eur mesačne.

Zvýšenie týchto rodinných dávok by si malo podľa ministra Richtera na základe prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR zo štátneho rozpočtu vyžiadať 145 miliónov eur. “My si myslíme, že to bude o trošku viac,” povedal. Ministerstvo práce a sociálnych vecí má po dohode na koaličnej rade podľa ministra priestor na vypracovanie návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku. Minister Richter súčasne potvrdil, že rezort práce sa nechystá zaviesť rovnaké obmedzenia, aké platili v roku 2010 pri dvojúrovňovej sume tejto dávky. Vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová totiž vyšší rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali, podmienila tým, že títo rodičia nesmeli pracovať počas poberania rodičovského príspevku. Druhým obmedzením bolo to, že vyššia suma príspevku sa vyplácala len do dvoch rokov veku dieťaťa.

Zmierni sa prepad príjmu

Ide o veľmi razantné zvýšenie rodičovského príspevku a malo by zmierniť ten veľký prepad z poberania materskej, ktorá sa dnes rovná zhruba čistému príjmu matky až k tomu terajšiemu niečo cez 200-eurovému rodičovskému príspevku,” povedal v pondelok predseda vlády.

Po zvýšení rodičovského príspevku o 150 eur po skončení poberania materskej dávky rodina podľa neho nezažije až taký veľký prepad vo svojich príjmoch, ako je tomu v súčasnosti.

S návrhom na opätovné zavádzanie zásluhovosti pri vyplácaní rodičovských príspevkov nesúhlasí Soňa Holíková z Únie materských centier. Ako ešte koncom marca uviedla pre agentúru SITA, rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a zavádzať pri tejto dávke zásluhovosť je nesystémové. “Nech sa radšej narába s materskou dávkou a pri jej priznávaní sa zohľadní aj viac rokov späť,” povedala. Ak chce vláda podľa nej zvýšiť zásluhovosť, tak by to mala urobiť len predĺžením obdobia vyplácania materskej dávky. Rodičovský príspevok by sa však podľa Holíkovej mal zvýšiť o rovnakú sumu pre všetkých rodičov.

Príspevok do troch rokov dieťaťa

Vyššiu sumu rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali, prvýkrát zaviedla od začiatku roka 2010 vtedajšia ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Jej nástupca Jozef Mihál však od začiatku roka 2011 dve úrovne rodičovského príspevku zrušil. Namiesto 256-eurového rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku a 164,22-eurového príspevku pre ostatných rodičov zaviedol jednotnú sumu príspevku vo výške 190,1 eura s tým, že umožnil poberateľom rodičovského príspevku pracovať.

Rodičovský príspevok sa od 1. januára tohto roka zvýšil o 6 eur na 220,70 eura mesačne. Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov. Suma materskej dávky od začiatku roka 2017 stúpla zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Táto dávka, ktorú v súčasnosti vypláca Sociálna poisťovňa spravidla 34 týždňov, tak pri tohtoročnom hrubom zárobku do 1 908 eur dosahuje úroveň čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, rodičovský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičovský príspevok sa má rapídne zvýšiť polovici poberateľov, Richter nechystá obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.