Rokovania o obchodnej dohode po brexite pokračujú, nachádzajú sa však v náročnej fáze

0
Rokovania o obchodnej dohode po brexite pokračujú, nachádzajú sa však v náročnej fáze

4.12.2020 (Webnoviny.sk) – Veľká Británia a Európska únia (EÚ) v piatok pokračujú v rokovaniach o úprave obchodných vzťahov po brexite. Očakávania skorej dohody schladil britský minister pre podnikanie Alok Sharma vyjadrením, že rozhovory sa nachádzajú „v náročnej fáze“.

Veľká Británia od únie po celý čas chce, aby ju uznala ako „suverénnu a nezávislú krajinu“ a to je základ, na ktorom možno postaviť dohodu, uviedol minister pre verejnoprávny vysielač BBC. Ten citoval britské zdroje, podľa ktorých Brusel prišiel s novými požiadavkami v oblasti pravidiel hospodárskej súťaže. To však poprel zdroj blízky EÚ, podľa ktorého zo strany Bruselu neprišli žiadne „prekvapenia“.

Prechodné obdobie sa čoskoro skončí

Ešte vo štvrtok BBC citovala zdroje oboznámené so stavom rokovaní, podľa ktorých možno uzavretie dohody očakávať už v piatok. To podporil aj írsky minister zahraničných vecí, keď vyjadril optimizmus, že finálny dokument môže byť hotový v najbližších dňoch.

Veľká Británia formálne opustila Európsku úniu 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť spomenutú obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Prechodné obdobie sa skončí 31. decembra.

Doplatia na to podniky

Koncom novembra predstavitelia Európskej komisie (EK) uviedli, že dohoda o brexite je pripravená na 95 percent. Podľa interného dokumentu EK však stále pretrvávali nezhody v troch oblastiach, ktoré sa týkajú rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže.

Ak nedôjde k včasnej dohode, podniky na oboch stranách Lamanšského prielivu budú od 1. januára čeliť clám a ďalším prekážkam v oblasti obchodu.

Viac k témam: Brexit, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o obchodnej dohode po brexite pokračujú, nachádzajú sa však v náročnej fáze © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu