Home Správy Rusi zasiahli pôrodnicu pri Kyjeve, ostreľovali aj rehabilitačné centrum a použili zakázanú...

Rusi zasiahli pôrodnicu pri Kyjeve, ostreľovali aj rehabilitačné centrum a použili zakázanú termobarickú zbraň

1.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ostreľovanie ruských vojsk zasiahlo pôrodnicu neďaleko Kyjeva. Ako referuje web Kyiv Independent, podľa riaditeľa nemocnice Vitalija Girina z ťažko poškodenej budovy v obci Buzova sa podarilo evakuovať všetkých ľudí.

Porušenie humanitárneho práva

Ruské sily ostreľovali aj rehabilitačné centrum ministerstva pre záležitosti veteránov v dedine Boroďanka pri Kyjeve.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ministerka rezortu Julia Laputinová prostredníctvom videa uviedla, že takéto ostreľovanie je „porušením medzinárodného humanitárneho práva a aktom násilia, ktorý bude potrestaný“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ako uviedla Ukrajinská pravda, ruské sily počas cesty cez dedinu Boroďanka začali zámerne ničiť infraštruktúru a obydlia, pričom samostatná skupina tankov spustila paľbu na výškové budovy.

Zakázaná termobarická zbraň

Viac ako 70 ukrajinských vojakov zahynulo po zásahu ruského delostrelectva na vojenskú základňu v Ochtyrke, meste medzi Charkovom a Kyjevom. Na Telegrame to uviedol šéf regiónu Dmytro Živickij.

Zverejnil fotografie zuhoľnatenej štvorposchodovej budovy a záchranárov prehľadávajúcich sutiny. V neskoršom príspevku na Facebooku uviedol, že počas bojov v nedeľu zahynulo veľa ruských vojakov a niekoľko miestnych obyvateľov. Správu nebolo možné okamžite potvrdiť.

❗️At least 70 #Ukrainian servicemen were killed in #Akhtyrka, #Sumy region, when #Russian artillery fired on a military unit.

This was reported by the head of the Sumy regional administration Dmitry #Zhivitsky. pic.twitter.com/IpgtumwjIS— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2022

Ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarovová povedala americkým zákonodarcom, že Rusko v pondelok počas bojov použilo zakázanú termobarickú zbraň. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Termobarické zbrane nepoužívajú konvenčnú muníciu. Namiesto toho sú naplnené vysokotlakovou výbušninou a nasávajú kyslík z okolitého prostredia, aby vytvorili extrémne silný výbuch a tlakovú vlnu.

Ich použitie bolo podľa Human Rights Watch v minulosti zaznamenané v ruskej autonómnej republike Čečensko. CNN v sobotu informovala, že pri ruskom meste Belgorod videla termobarický raketomet.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi zasiahli pôrodnicu pri Kyjeve, ostreľovali aj rehabilitačné centrum a použili zakázanú termobarickú zbraň © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version