Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

KORONAVÍRUS MAGAZÍN

Rúška a ani respirátory nebudú na Slovensku povinné vždy a všade, pozrite si prehľad zmien

Sita
Zdieľať

V exteriéri už nebude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty. A to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných ľudí, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, platná bude od 19. apríla.

Zmierni sa aj nosenie respirátorov

Zmierňuje sa ňou aj povinnosť nosenia respirátorov v interiéri verejných budov. Po novom tak budú môcť mať rúška namiesto respirátora všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení. A týka sa to aj pedagogických a odborných zamestnancov počas vyučovania.

Rúška budú povolené na pracovisku aj pre zamestnancov, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre. U nich by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

zdroj: Shutterstock

Epidemická situácia sa zlepšuje

Respirátory taktiež nebudú povinné pre zamestnancov, ktorých spôsob práce alebo pracovné podmienky neumožňujú nosenie respirátora. Bude to možné po dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách zmierňujú vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu. „Epidemiológovia sledujú vývoj výskytu COVID-19 a Úrad verejného zdravotníctva SR primerane upravuje znenie vyhlášok, ktorými sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia.

Zdroj: Webnoviny.sk – Rúška a ani respirátory nebudú na Slovensku povinné vždy a všade, pozrite si prehľad zmien. © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X