Ruskej krasokorčuliarke už potvrdili pozitívny dopingový test, o kauze musí rozhodnúť Športový arbitrážny súd

11.2.2022 (Webnoviny.sk) – Krasokorčuliarska kauza na ZOH 2022 sa pohla dopredu, ale riešenie stále nie je na svete. Kamila Valijevová mala na decembrových majstrovstvách Ruska v Petrohrade pozitívny test na trimetazidin alebo v skratke TMZ. Ide o prípravok, ktorý zvyšuje prietok krvi do srdca a od roku 2014 figuruje na zozname zakázaných prostriedkov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Výsledky 15-ročnej sólistky z Petrohradu zrejme anulujú, ale stále je možné, že nastúpi do olympijskej súťaže žien, ktorá sa v Pekingu začne v utorok 15. februára. Definitívne o tom má rozhodnúť Športový arbitrážny súd, na ktorý sa obrátila Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) v mene Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Rozhodovať bude v zrýchlenom konaní.

Rusom hrozí odobratie zlatých medailí

Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) svojej vychádzajúcej hviezde najprv dočasne zastavila činnosť, ale po proteste jej tímu suspendáciu zrušila.

Medzinárodné testovacie laboratórium vo Švédsku až tento týždeň v utorok definitívne potvrdilo doping Valijevovej, čiže deň po zisku zlatých medailí v tímovej súťaži pre Rusko v Pekingu, ku ktorým významne prispela aj 15-ročná famózna skokanka.

Organizátori z toho dôvodu zrušili slávnostný ceremoniál odovzdávania medailí a právnici momentálne posudzujú, či môžu Rusom dodatočne odobrať zlaté medaily.

Prípad je však zamotanejší ako sa zdá. Keďže Valijevová má iba 15 rokov, preto sa na ňu nevzťahujú pravidlá namierené proti antidopingovým hriešnikom. Z pohľadu WADA je “chránená osoba”. Jej trest by sa mohol zmeniť na jednoduché pokarhanie, resp. by sa preniesol na ľudí z jej okolia, čiže trénerov a tímových lekárov.

O štarte Valijevovej rozhodne športový súd

“O treste sa musí rozhodnúť, ale v tomto prípade je momentálne dôležitejšie zistiť, či môže Valijevová štartovať v najbližšej súťaži už o niekoľko dní. Bez ohľadu na odporúčanie RUSADA toto musí vyriešiť Športový arbitrážny súd,” uviedli zástupcovia Medzinárodnej testovacej agentúry (ITA).

ITA neskrýva svoj zámer nepovoliť Valijevovej súťažiť medzi ženami, kde by bola jednou z najväčších favoritiek na zlato. Mladučká Ruska v tejto sezóne utvorila svetové rekordy v počte získaných bodov na podujatiach ISU a v Pekingu v tímovej súťaži ako prvá žena na ZOH ustála štvoritý skok.

Tréning pred súťažou nevynechala

Valijevová sa aj v piatok riadne pripravovala na svoju súťaž, spoločne s krajankami Alexandrou Trusovovou a Annou Ščerbakovovou v Capital Indoor Stadium absolvovala 45-minútovú tréningovú jednotku pod dohľadom trénerky Eteri Tutberidzeovej.

“Takéto prípady nie sú pre olympijské hry vôbec užitočné. Musíme ich riadne stíhať na základe legitímneho rozhodovacieho procesu. Inak si myslím, že dôvera ľudí v našu inštitúcie by sa opäť znížila. Bez ohľadu na to, či ide o 15-ročného alebo staršieho športovca, všetko sa musí dôkladne vyšetriť a prijať finálne rozhodnutie,” povedal hovorca MOV Mark Adams.

Viac k témam: Doping, Podozrenie z dopingu, RUSADA Ruská antidopingová agentúra, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruskej krasokorčuliarke už potvrdili pozitívny dopingový test, o kauze musí rozhodnúť Športový arbitrážny súd © SITA Všetky práva vyhradené.