Domov Správy Rusko bude za napadnutie Ukrajiny dlho platiť vysokú cenu, NATO nasadí na...

Rusko bude za napadnutie Ukrajiny dlho platiť vysokú cenu, NATO nasadí na východe viac vojakov

25.2.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované 25. februára o 20.10 hod.

Lídri členských štátov Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) oznámili, že po ruskej invázii Ukrajiny nasadia vo východnej Európe viac vojakov. V spoločnom vyhlásení 30 lídri uviedli, že nikto by sa nemal nechať oklamať prívalom klamstiev ruskej vlády, ktorú vyzvali na stiahnutie síl z Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Strašná strategická chyba

Rozhodnutie prezidenta (Vladimira) Putina napadnúť Ukrajinu je strašná strategická chyba, za ktorú Rusko zaplatí v nadchádzajúcich rokoch vysokú cenu, ekonomickú aj politickú,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré cituje spravodajský portál BBC.

NATO podľa vyhlásenia „urobí všetko potrebné na zabezpečenie silného a dôveryhodného odstrašenia a obrany“, uviedli predstavitelia krajín na margo posilnenia východného krídla aliancie. „Naše opatrenia sú a zostávajú preventívne, primerané a neeskalačné,“ dodali.

Obranný kontext

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii uviedol, že vo východnej Európe aliancia po prvý raz v obrannom kontexte nasadí sily rýchlej reakcie, a to na zemi, na mori aj vo vzduchu.
Hovoríme o tisíckach vojakov. Hovoríme o vzdušných aj námorných schopnostiach,“ povedal Stoltenberg a poznamenal, že niekoľko spojencov už zaradilo svojich vojakov a jednotky do reakčných síl NATO.
Máme jednotky vysokej pripravenosti, sily reakcie NATO, a preto ich nasadzujeme. Aby sme predišli akémukoľvek nedorozumeniu, že nie sme pripravení chrániť všetkých spojencov,“ vysvetlil Stoltenberg. Tiež okrem iného uviedol, že sa Európa sústreďuje na posilnenie jej kybernetickej obrany.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Aktuálna situácia na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Klamstvo, Vojaci NATO, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko bude za napadnutie Ukrajiny dlho platiť vysokú cenu, NATO nasadí na východe viac vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version