Rusko je dôležitý partner pri riešení konfliktov a kríz vo svete, vyhlásil Heiko Maas v Moskve

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – Nemecký šéf diplomacie počas utorkovej návštevy Moskvy zdôraznil globálnu úlohu Ruska, no neobišiel ani spory, ktoré komplikujú vzťahy krajín. Minister zahraničných vecí Heiko Maas po stretnutí s rezortným kolegom Sergejom Lavrovom označil Rusko za dôležitého partnera pri riešení „mnohých konfliktov a kríz vo svete“, pričom poznamenal, že je dôležité, aby bilaterálne dobre komunikovali.

Vražda Gruzínca v Berlíne

Berlín a Moskva musia podľa Maasa dokázať komunikovať aj o záležitostiach, ktoré sa priamo týkajú ich dvoch, ako sú napríklad obvinenia ruského občana z vraždy Gruzínca v Berlíne alebo obvinenia voči inému Rusovi v súvislosti s jeho rolou v hackerskom útoku na nemecký parlament.

„Kedykoľvek je to potrebné, je dôležité, aby sme sa bavili otvorene. Tak sme to robili aj v minulosti,“ uviedol.

Napriek problémom však Maas i Lavrov zdôraznili spoločné záujmy oboch krajín, medzi ktoré patrí napríklad výstavba plynovodu Nord Stream. Proti tomuto projektu však ostro vystupujú Spojené štáty.

Kritika Washingtonu

Maas v tejto súvislosti pripomenul dôležitosť pevných vzťahov Nemecka s USA, no zároveň kritizoval prístup Washingtonu ako nevhodný.

„Musíme veľmi jasne povedať, že sankcie medzi partnermi sú nesprávne, a v konečnom dôsledku je naším suverénnym rozhodnutím, odkiaľ vezmeme energiu,“ zdôraznil s tým, že „žiadny štát nemá právo diktovať európske energetické stratégie prostredníctvom vyhrážok“, pričom poznamenal, že to ani nezaberie.

Podľa Lavrova stále platí, že plynovod dokončia tento rok, a to aj napriek americkým pokusom o jeho narušenie.

Viac k témam: bilaterálne vzťahy, diplomacia, hacker, nemecký parlament
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko je dôležitý partner pri riešení konfliktov a kríz vo svete, vyhlásil Heiko Maas v Moskve © SITA Všetky práva vyhradené.