Ruský súd odsúdil zodpovedných za požiar v sibírskom nákupnom centre, pri nešťastí zahynulo takmer 40 detí

29.10.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský súd uložil dlhoročné tresty odňatia slobody manažérom a šéfom požiarnej bezpečnosti v súvislosti s požiarom v nákupnom centre v sibírskom meste Kemerovo. Ako informoval spravodajský portál BBC, odsúdili dovedna osem ľudí a naďalej sú otvorené tri prípady.

Požiar v marci 2018 zachvátil najvyššie poschodie nákupného centra Winter Cherry. Príčinou bol skrat v osvetlení detského kútika, kde zahynulo 37 detí. Dohromady vtedy prišlo o život 60 osôb.

Porušili protipožiarne predpisy

Vyšetrovanie zistilo, že Julia Bogdanovová, bývalá generálna riaditeľka firmy, ktorá vlastnila nákupné centrum, i ďalší manažéri porušili protipožiarne predpisy v detskom kútiku.

Bogdanovovú odsúdili na 14 rokov väzenia, zatiaľ čo Nadežda Suddenoková, generálna riaditeľka spoločnosti Winter Cherry, ktorá prevádzkovala nákupné centrum, dostala 13 a pol roka. Technický manažér vlastníka komplexu Georgij Sobolev dostal 11 rokov väzenia.

Prokuratúra uviedla, že Bogdanovová ignorovala pravidlá požiarnej bezpečnosti, aby ušetrila peniaze. Suddenoková a Sobolev kryli jej rozhodnutie. Igor Polozinenko, vedúci firmy, ktorá servisovala požiarne alarmy, vedel o týchto nedostatkoch a žiadal Bogdanovovú, aby zaplatila za vylepšenia. Tá to však podľa prokuratúry odmietla.

Zanedbanie neoznámili úradom

Polozinenko následne neoznámil toto zanedbanie žiadnym úradníkom, preto súd uznal vinným aj jeho a uložil mu trest odňatia slobody na šesť a pol roka. Všetci štyria priznali čiastočnú vinu za nešťastie, no ich právnici sa plánujú proti rozsudkom odvolať.

Ako ďalej uviedla prokuratúra, bezpečnostný manažér spoločnosti Winter Cherry Sergej Anťušin zbadal vypuknutie požiaru prostredníctvom kamerového systému, ale vypol požiarny alarm a nepodarilo sa mu zachrániť ľudí uväznených za východmi, o ktorých vedel, že sú zamknuté. Mnohé obete uviazli v kine a v priebehu pár sekúnd sa nadýchali nebezpečného dymu.

Viac k témam: Nákupné centrum, Obete, Požiar, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský súd odsúdil zodpovedných za požiar v sibírskom nákupnom centre, pri nešťastí zahynulo takmer 40 detí © SITA Všetky práva vyhradené.