S hospodárskou politikou nemeckej vlády nie je spokojná skoro polovica ekonómov, vyčítajú jej niekoľko chýb

0
S hospodárskou politikou nemeckej vlády nie je spokojná skoro polovica ekonómov, vyčítajú jej niekoľko chýb

2.3.2021 (Webnoviny.sk) – Takmer polovica nemeckých ekonómov nie je spokojná s vládnou hospodárskou politikou. Informoval o tom v utorok ekonomický inštitút Ifo. S postupom vlády v čase pandémie koronavírusu je „pomerne nespokojných“ 27 percent, ďalších 20 percent vyjadrilo „veľkú nespokojnosť“.

Vyplýva to z prieskumu medzi profesormi ekonomiky na nemeckých univerzitách, ktorý uskutočnil mníchovský inštitút v spolupráci s denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Výsledky naznačili veľký priestor na zlepšenie

„Nerozhodnutých“ bolo 30 percent respondentov a „relatívne spokojných“ 20 percent účastníkov. „Veľkú spokojnosť“ s postupom vlády vyjadrili iba dve percentá respondentov. Do ankety sa zapojilo spolu 177 ekonómov.

„Výsledky nového ekonomického panelu naznačujú, že existuje veľký priestor na zlepšenie koronavírusovej hospodárskej politiky,“ uviedol Niklas Potrafke, riaditeľ Centra pre verejné financie a politickú ekonomiku pri inštitúte Ifo.

Chýba jasný plán otvorenia ekonomiky

Vláda podľa respondentov postupuje príliš pomaly a príliš striktne bez jasného plánu otvorenia ekonomiky. Pomoc firmám zase sprevádza príliš veľká byrokracia a vakcinačná stratégia zatiaľ vo veľkej miere zlyháva.

Za správny krok označili ekonómovia zámer platiť farmaceutickým firmám bonusy za urýchlené dodávky väčšieho množstva vakcín. Zástancovia tohto prístupu okrem iného argumentujú, že doplatky k cenám vakcín sú v porovnaní s vážnymi sociálnymi dopadmi pandémie primerané.

Viac k témam: nemecká ekonomika, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – S hospodárskou politikou nemeckej vlády nie je spokojná skoro polovica ekonómov, vyčítajú jej niekoľko chýb © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie