Sadzba za poistencov štátu sa zvýši, poslanci schválili aj zvýšenie bezpečnosti pacientov

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Sadzba za poistencov štátu sa zvýši na 3,44 %.

Poslanci NR SR v pondelok schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve. Novú sadzbu navrhol v pozmeňovacom návrhu poslanec strany Smer – SD Vladimír Baláž. Účinnosť úpravy je od 1. júna do 31. decembra 2019.

Súčasť dofinancovania ministerstva

Od januára tohto roka bola sadzba zdravotného poistenia za poistencov štátu 3,2 %. Súčasné zvýšenie má byť súčasťou dofinancovania rezortu zdravotníctva, o ktorom informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská minulý týždeň.

Právna úprava spolu s dofinancovaním zo strany ministerstva financií majú do rezortu priniesť 90 mil. eur, ktoré budú určené na vykrytie zdravotnej starostlivosti v systéme, sociálne balíčky, ako aj rekreačné poukazy.

Zvýšenie bezpečnosti pacientov

Legislatívnou zmenou sa má formou pozmeňovacieho návrhu zvýšiť aj bezpečnosť pacientov. “Každý poskytovateľ, či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti, bude musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. Aby sa nestalo, že si niekto pomýli pravé a ľavé koleno,“ uviedla minulý týždeň ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako ďalej povedala, Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, ktorá bezpečnosť pacienta nemala zadefinovanú v zákone. Súčasťou systému kvality poskytovateľa sa stane klinický audit, ktorým je systematické preverovanie a hodnotenie dodržiavania štandardných postupov a interného systému hodnotenia.

Viac k témam: Národná rada SR, NR SR, platby za poistencov štátu, zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Sadzba za poistencov štátu sa zvýši, poslanci schválili aj zvýšenie bezpečnosti pacientov © SITA Všetky práva vyhradené.