SaS požaduje zvýhodnenie očkovaných proti koronavírusu, pandémia sa pre nich má skončiť

6.11.2021 (Webnoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je pripravená diskutovať o návrhoch konzília odborníkov, ako aj o opatreniach, ktoré považuje za potrebné zaviesť. Je presvedčená, že systémovým krokom k zvýšeniu motivácie k očkovaniu, a tým aj k zvládnutiu pandémie, je vyslať spoločnosti jasný signál, že pre zaočkovaných sa pandémia skončila. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Konzíliu odborníkov navrhli viaceré opatrenia

Konzíliu odborníkov sme navrhli viaceré opatrenia. Mnohé z nich akceptovali, avšak nedostali sme odpovede, prečo neboli akceptované iné. Napriek nízkemu podielu detí na hospitalizáciách nebol prijatý náš návrh znížiť ich váhu v automate tak, aby pri zachovaní maximálnej možnej bezpečnosti priniesol viac slobody,“ povedala predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS).

Viac o téme: Koronavírus

Podľa nej SaS tiež nerozumie, prečo sa konzílium nestotožnilo s návrhom vysielať vo verejnoprávnej televízii denné reportáže a diskusie s odborníkmi na tému dezinformácií, ktoré sa najčastejšie objavujú na sociálnych sieťach a v spoločnosti.

SaS tvrdí, že je zásadne proti niektorým návrhom konzília, ako je napríklad zatváranie škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváranie prevádzok po 22:00 aj pre očkovaných, či zavedenie núdzového stavu a zákaz vychádzania.

Povinné očkovanie nie je riešenie

Podľa SaS v prvom rade treba motivovať ľudí očkovať sa, a nie zatvárať všetky prevádzky v bordových a čiernych okresoch aj pre očkovaných. Tiež nie je riešenie povinné očkovanie rizikových skupín, pretože vzhľadom na akútny nedostatok pracovníkov to môže znamenať kolaps zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

Považujeme v súčasnej situácii za rozumnejšie umožniť týmto rizikovým skupinám prísny režim OTP s denným bezplatným testovaním na pracoviskách a zároveň zvýšiť dôraz na vzdelávanie a informovanosť o pomere rizík a prínosov vakcinácie,“ uviedla Bittó Cigániková. Dodala, že riešením je tiež rozšírené zverejňovanie COVID štatistík o mŕtvych a ľuďoch napojených na umelú pľúcnu ventiláciu v rozdelení očkovaní/neočkovaní, otvorenie čakárne na tretiu dávku pre všetky vekové kategórie a maximálna sloboda pre očkovaných.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS požaduje zvýhodnenie očkovaných proti koronavírusu, pandémia sa pre nich má skončiť © SITA Všetky práva vyhradené.