Sčítaných je 78 percent obyvateľov Slovenska, Košický kraj čaká asistované sčítanie

26.3.2021 (Webnoviny.sk) – Od začiatku sčítania obyvateľov sa elektronicky sčítalo 78 percent Slovákov, čo predstavuje viac ako 4 400 000 ľudí. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) zároveň vyzýva obyvateľov, aby využili posledných päť dní elektronického sčítania a splnili si svoju zákonnú povinnosť.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder.

Košický kraj zaostáva

Ako ďalej priblížila, k piatku má Banskobystrický kraj 76 percent sčítaných obyvateľov a svojím výsledkom patrí ku krajom pod celoslovenským priemerom.

V Bratislavskom kraji dosahuje podiel sčítaných obyvateľov takmer 80 percent. Košický kraj eviduje približne 71 percent sčítaných.

„Je to najnižší podiel elektronicky sčítaných obyvateľov v kraji v rámci Slovenska a kraj sa pripravuje na asistované sčítanie,“ doplnila Stauder.

Najlepším krajom je Žilinský

Nitriansky kraj má sčítaných 79 percent obyvateľov, Prešovský kraj 75 percent a je pod celoslovenským priemerom.

Trenčiansky kraj eviduje 82 percent sčítaných obyvateľov, Trnavský kraj 81 percent a Žilinský kraj registruje 84 percent sčítaných, čím prekračuje slovenský priemer a je najlepším krajom na Slovensku.

ŠÚ SR pripomína, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie tejto povinnosti, obyvateľovi môže byť uložená pokuta obcou od 25 do 250 eur. Historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára 2021.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Sčítaných je 78 percent obyvateľov Slovenska, Košický kraj čaká asistované sčítanie © SITA Všetky práva vyhradené.