Seniori v Trnavskom kraji dostanú SOS gombík, kraj poskytuje službu zdarma

1.6.2021 (Webnoviny.sk) – Službu domáceho tiesňového volania využíva v Trnavskom kraji aktuálne 80 obyvateľov z 23 miest a obcí. Osamelo bývajúcim seniorom či fyzicky zdravotne znevýhodneným obyvateľom umožňuje privolať si pomoc stlačením SOS gombíka v krízových situáciách, ako sú pády, závraty alebo sťažené dýchanie.

Zvyšujú pocit bezpečia

Takto zvyšujeme pocit bezpečia samotným obyvateľom, ako aj ich rodinným príslušníkom. Túto službu bezplatne poskytujeme už 80 obyvateľom, do konca roka máme v pláne navýšiť počet užívateľov na 200 v celom kraji,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Služba je pre občanov poskytovaná bezplatne, všetky náklady na jej zabezpečenie hradí Trnavský samosprávny kraj. Jej prevádzka v kraji bola spustená v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky vlani v októbri.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť ako náramok na zápästí alebo prívesok na krku. Je odolné voči vode a vlhkosti, čo umožňuje mať ho na dosah napríklad aj pri sprchovaní. Pevná základňa, ktorá je v domácnosti strategicky umiestnená, zabezpečuje telefonické spojenie s dispečingom po stlačení SOS tlačidla.

Konzultácia s lekárom či privolanie pomoci

Služba domáceho tiesňového volania umožňuje klientom zavolať pomoc. Vyškolený personál dispečingu následne situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie pomoci. Ku koncu mája túto službu klienti využili už 349-krát, pričom v trinástich prípadoch bola privolaná záchranná zdravotná služba,“ dodal župan Viskupič. Dispečing tiež podľa neho vykonáva preventívne volania klientom, aby preveril ich zdravotný stav.

Viac k témam: dôchodcovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Seniori v Trnavskom kraji dostanú SOS gombík, kraj poskytuje službu zdarma © SITA Všetky práva vyhradené.