Severná Kórea je rozhorčená vojenskými cvičeniami USA a Južnej Kórey, vypálila dve balistické rakety

6.8.2019 (Webnoviny.sk) – Severná Kórea znova vystrelila dve neidentifikované rakety. Informovala o tom juhokórejská armáda. Strely odpálili z provincie Južné Hwanghe na západe krajiny do mora na východe.

Strely krátkeho doletu

Rakety boli podľa juhokórejských ozbrojených síl balistické strely krátkeho doletu, ktoré preleteli vzdialenosť 450 kilometrov vo výške 37 kilometrov. Spojené štáty americké oznámili, že monitorujú situáciu a konzultujú ju s Južnou Kóreou a Japonskom, píše spravodajský portál BBC.

V utorok, v čase odpálenia rakiet, ministerstvo zahraničia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo rozhorčenie nad americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami, ktoré začali v pondelok.

Rezort obvinil krajiny z toho, že robia “všetky možné triky”, aby odôvodnili vojenské manévre, a ich “agresívna povaha” sa nedá zakryť. Vojenské cvičenia sú podľa Severu “neskrývaným popieraním a do neba volajúcim porušením” nedávnych rokovaní medzi USA a KĽDR.

Pokrok vo vzťahoch s USA

“Už sme viackrát varovali, že spoločné vojenské cvičenia zablokujú pokrok vo vzťahoch KĽDR s USA a vnútrokórejské vzťahy a privedú nás k opätovnému zváženiu našich skorších veľkých krokov,” uvádza sa tiež v stanovisku.

Ministerstvo utorkové odpálenie rakiet nespomínalo, uviedlo však, že Sever je v reakcii na cvičenia Juhu “nútený vyvíjať, testovať a nasadzovať výkonné fyzické prostriedky potrebné na obranu štátu”.

Utorkové odpálenie rakiet už bolo štvrté za ostatné dva týždne. Podľa juhokórejských predstaviteľov KĽDR testuje nový druh rakiet krátkeho doletu.

Viac k témam: Armáda USA, balistické rakety, Japonsko, Južná Kórea, vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea je rozhorčená vojenskými cvičeniami USA a Južnej Kórey, vypálila dve balistické rakety © SITA Všetky práva vyhradené.