Severná Kórea nebude pokračovať v jadrových rokovaniach, kým Spojené štáty nezmenia postoj

SOUL 24. mája (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v piatok oznámila, že jadrové rokovania so Spojenými štátmi americkými nebudú pokračovať, kým administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa neodstúpi od požiadaviek o odzbrojení, ktoré Pchjongjang označuje za “jednostranné“. Vo vyhlásení sa tak vyjadril hovorca severokórejského ministerstva zahraničia.

USA vraj úmyselne spôsobili kolaps summitu

Nemenovaný hovorca uviedol, že USA úmyselne spôsobili kolaps februárového summitu Trumpa so severokórejským lídrom Kim Čong-unom jednostrannými a nemožnými požiadavkami.

Týmto znovu jasne dávame najavo, že Spojené štáty nami nedokážu pohnúť ani o palec s plánom, o ktorom uvažujú, a čím viac budú nedôvera a nepriateľské činy voči KĽDR rásť, tým silnejšia bude naša reakcia,” uvádza v stanovisku, ktoré zverejnila Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Pokiaľ Spojené štáty neodložia súčasnú metódu kalkulácie a neprídu s novou metódou, dialóg KĽDR-USA sa nikdy neobnoví a vyhliadky na vyriešenie jadrovej otázky budú oveľa pochmúrnejšie,” dodáva.

Rozdielne názory na jadrový program

Vyhlásenie je ďalším vyjadrením nespokojnosti nad viaznucimi rokovaniami medzi Pchjongjangom a Washingtonom. Tie stagnujú od februára, keď zlyhal spomínaný summit. Dôvodom boli rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program.

Kim sa medzičasom vyjadril, že Trumpova administratíva má priestor len do konca roka, aby prišla s obojstranne prijateľnými podmienkami na dohodu. KĽDR zároveň v máji dvakrát odpálila rakety krátkeho doletu, čím sa zjavne usilovala o zvýšenie tlaku na USA a Južnú Kóreu.

Viac k témam: jadrový program, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea nebude pokračovať v jadrových rokovaniach, kým Spojené štáty nezmenia postoj © SITA Všetky práva vyhradené.