Silné lejaky spôsobili v juhovýchodnej Brazílii zosuvy pôdy a zabili minimálne 12 ľudí

3.3.2020 (Webnoviny.sk) – Juhovýchodným pobrežím Brazílie sa v utorok ráno prehnala búrka, ktorá spôsobila zosuvy pôdy a zabila prinajmenšom 12 ľudí. Desiatky osôb sú nezvestné.

Podľa úradu civilnej obrany, ktorý citovala agentúra AP, úmrtia zaznamenali v mestách Guaruja, Santos a Sao Vicente v štáte Sao Paulo. Úrad odhaduje, že v Guaruji vyhnala búrka z domovov približne 200 ľudí.

Juhovýchod Brazílie sa tento rok potýkal s viacerými lejakmi, ktoré tam spôsobili záplavy a zosuvy pôdy. V januári si napríklad zosuvy v štáte Minas Gerais vyžiadali desiatky mŕtvych.

Niekoľko ľudí podľa hasičov zomrelo aj pri záplavách, ktoré v nedeľu a pondelok zasiahli časti Ria de Janeiro. Viac ako päťtisíc ľudí tam muselo opustiť svoje domovy.

Obyvatelia Ria sú čoraz viac frustrovaní a keď v pondelok starosta Marcelo Crivella vystúpil pred novinármi, hádzali na neho bahno.

V utorok by malo pozdĺž pobrežia Sao Paula naďalej mierne prípadne silno pršať, varoval úrad civilnej obrany.

Viac k témam: počasie, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Silné lejaky spôsobili v juhovýchodnej Brazílii zosuvy pôdy a zabili minimálne 12 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.