Silvestrovské oslavy stlmil v mnohých metropolách COVID-19, centrom zábavy sa stal Belehrad (foto)

0
Silvestrovské oslavy stlmil v mnohých metropolách COVID-19, centrom zábavy sa stal Belehrad (foto)

1.1.2022 (Webnoviny.sk) – Vítanie nového roka 2022 bolo po celom svete pre pandémiu koronavírusu podobné ako vlani.

Viac o téme: Koronavírus

Obmedzenia súvisiace predovšetkým s novým variantom omikron spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách. Našli sa však aj takí, ktorí „silvestrovali“ rovnako, ako v časoch pred pandémiou.

Mnohé slávnosti sa zrušili alebo skrátili

Mnohé svetové metropoly z obáv pred variantom omikron svoje silvestrovské slávnosti zrušili alebo výrazne skrátili.

Úrady vo francúzskom Paríži zakázali ohňostroje a tí, ktorí sa v posledných hodinách roka 2021 potulovali po známom bulvári Champs-Elysées, museli mať v zmysle nových opatrení na tvárach nasadené rúška.

V nemeckom Berlíne zasa polícia vyzvala ľudí, aby sa nezhromažďovali pri Brandenburskej bráne, kde sa konal koncert bez živého publika.

V španielskom Madride, kde sa variant omikron v uplynulých dňoch poriadne rozšíril, úrady povolili vstup na mestské námestie Puerta del Sol v centre mesta iba siedmim tisíckam ľudí namiesto tradičného počtu približne 20-tisíc zábavychtivých.

Times Square zažil návrat k tradícii

Na hlavnom newyorskom bulvári Times Square zažili silvestrovský návrat k tradícii. Kryštálová guľa síce nechýbala ani minulý rok, no kým vlani polícia oblasť zatarasila, aby zabránila zhromažďovaniu ľudí, tentoraz guľa zostúpila nad davom asi 15-tisíc ľudí. Bolo to však omnoho menšie zhromaždenie ako pred pandémiou.

Austrália napriek nárastu prípadov ochorenia COVID-19 oslávila príchod roka 2022 bujaro. V Sydney rozžiarili o polnoci oblohu nad Harbour Bridge a budovou opery tisíce ohňostrojov.

Na susednom Novom Zélande sa však rozhodli pre nenápadnejšiu oslavu, keď v Aucklande bola namiesto ohňostrojov svetelná šou a vysvietenie viacerých mestských pamiatok.

Pre svetelné predstavenie sa rozhodli i v Londýne. Túto šou vysielali v televízii namiesto bežného ohňostroja, ktorý by do centra mesta a na brehy Temže prilákal desaťtisíce ľudí. Podrobnosti o mieste predstavenia boli utajené, aby sa predišlo zhromažďovaniu ľudí.

Belehrad centrom Európy

Ulice srbského Belehradu sa na Silvestra zmenili na jednu obrovskú párty. V meste sa konali koncerty, ohňostroje a svetelné predstavenia. Zástupca starostu Belehradu Goran Vesič povedal, že je hrdý na tisíce ľudí, ktorí vyšli do ulíc, a povedal, že srbské hlavné mesto je na Silvestra „centrom Európy“. Úrady v Belehrade zabezpečili 50-tisíc rúšok, rýchlotesty na koronavírus a dezinfekčné prostriedky.

Svätý Otec nenavštívil betlehem

Pápež František zrušil tradičnú silvestrovskú návštevu betlehemu v životnej veľkosti na vatikánskom Námestí sv. Petra.

Týmto rozhodnutím chcel odradiť veľké davy ľudí od zhromažďovania sa v čase, keď Taliansko bojuje s rekordným počtom prípadov koronavírusu. Na Nový rok však podľa plánu odslúži tradičnú bohoslužbu.

Viac k témam: Nový rok, omikron, Pandémia, Pandemické opatrenia, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk – Silvestrovské oslavy stlmil v mnohých metropolách COVID-19, centrom zábavy sa stal Belehrad (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie