Najlepšou svetovou športovkyňou je gymnastka, ktorá čelila násiliu a náročným podmienkam

Americká hviezda Simone Bilesová zvíťazila v ankete agentúry The Associated Press o najlepšiu športovkyňu roka a ako prvá gymnastka v histórii získala ocenenie druhýkrát.

Preslávila sa, keď ako prvá žena v histórii skočila na prostných dvojité salto s trojitým vrutom. Tréner sa vtedy vyjadril, že ho skáče lepšie ako muži!

Najlepším mužským športovcom v roku 2019 bol podľa AP basketbalista Los Angeles Clippers Kawhi Leonard, ktorý doviedol Toronto k premiérovému triumfu v NBA.

Bilesovej ťažké detstvo

Drobná Američanka, ktorá meria len 143 cm, nemala ľahké detstvo. Jej matka sa nebola schopná o svoje deti starať kvôli závislosti na drogách a alkoholu. Úrady preto Simone s mladšiu sestrou Adriou zverili do náhradnej starostlivosti s následnou adopciou jej starých rodičov.

Od ôsmych rokoch sa venuje sa venuje gymnastike a za všetko, podľa jej vlastných slov, vďačí starým rodičom. Do roku 2017 získala štrnásť medailí z majstrovstiev sveta, z toho 10 zlatých.

foto: gettyimages

Stretnutie s násilím

Šport jej na čas pomáhal zabudnúť na rodičov, ktorí ju sklamali. Ale neskôr, pred dôležitým šampionátom v Stuttgarte sa stretla s násilníkom, ktorý ublížil mnohým športovkyniam. Lekár americkej reprezentácie Larry Nassar podľa súdu sexuálne zneužil viac ako 250 mladých športovkýň a dvoch chlapcov. Americká gymnastka bola medzi nimi. Obvinili ho viaceré úspešné medailisky, napríklad Aly Raisman.

Prečítajte si článok o najlepších športovkyniach 20. storočia

„Nechcela som, aby sa na mňa pozerali ako na obeť. Som športovkyňa, všetko si vybojujem. Nepotrebujem ľútosť. Ale napokon som musela vystúpiť a povedať, ako to bolo,“ povedala Bilesová. Paradoxne, viacerí funkcionári z vedenia gymnastickej federácie Nassara kryli.

Za zneužívanie svojich zvereniek mu súd vymeral trest odňatia slobody na 125 rokov bez možnosti podmienečného prepustenia skôr ako za 40 rokov.

„Nassar okradol tieto dievčatá a ženy o jednu z najdôležitejších ľudských potrieb – dôveru,“ povedala počas čítania rozsudku sudkyňa Janice Cunninghamová.

Zdroj: Webnoviny.sk – Simone Bilesová a Kawhi Leonard sú športovcami roka 2019 podľa agentúry The Associated Press © SITA Všetky práva vyhradené.