Situácia je vážna, v slovenskom rozpočte budú chýbať stovky miliónov eur

V slovenskom rozpočte budú v nasledujúcich rokoch chýbať stovky miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

Potvrdili spomalenie rastu ekonomiky

Kým tohtoročnú prognózu daňových a odvodových príjmov oproti júnovým odhadom zhoršili iba o 66 miliónov eur, v nasledujúcich troch rokoch má výpadok na daniach a odvodoch dosiahnuť v priemere až 700 miliónov eur ročne.

Nové opatrenia koaličných strán pritom budú podľa analytikov znamenať zníženie príjmov verejnej správy v priemere o zhruba 300 miliónov eur ročne.

Podľa ministerstva financií tak nová daňová prognóza ide v šľapajách nedávno zverejnenej makroekonomickej prognózy, ktorá potvrdila spomalenie rastu slovenskej ekonomiky na 2,4 % v tomto roku a 2,3 % v budúcom roku.

Chcete podnikať? Príďte na našu konferenciu v Poprade alebo Bratislave

Očakávajú nižšiu spotrebu domácností

Najväčší podiel na prepade príjmov bude mať podľa ministerstva v rokoch 2020 až 2022 trh práce, ktorý spomalí a spôsobí pokles daňových a odvodových príjmov z práce.

Okrem toho analytici očakávajú aj nižšiu spotrebu domácností. Výpadok ešte prehĺbi spomínaný koaličný balíček legislatívnych opatrení.

„Žiaľ potvrdili sa naše obavy, že spomalenie ekonomiky bude mať dopad aj na dane a odvody. Ten prepad je však oproti júnu obrovský a to má samozrejme negatívny vplyv aj na pripravovaný rozpočet. Nehovorí sa mi to ľahko, ale situácia je vážna. Verím však, že rozpočet aj napriek týmto číslam zostavíme tak, aby sme ho v zákonom stanovenom termíne predložili na vládu a následne do parlamentu,“ reagoval minister financií Ladislav Kamenický.

S čím ešte spomalenie rastu ekonomiky súvisí?

Pre portál Pravda.sk sa vyjadril analytik VÚB, Michal Lehuta: „Aj na Slovensku sa tak už prejavil pokles zahraničného dopytu. Po silnom druhom štvrťroku 2018 sa prepadli aj fixné investície, a to medziročne o 3,8 %, ktoré tvoria súčasť domáceho dopytu.

Tiež podľa jeho slov klesli investície do nových stavieb, ale aj do strojov a zariadení v nefinančných podnikoch. „Rast slovenského hospodárstva tak ťahala už len relatívne slabá spotreba domácností a spotreba verejnej správy,“ doplnil Lehuta.

Zdroj: Webnoviny.sk – Situácia je podľa Kamenického vážna, v slovenskom rozpočte budú chýbať stovky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené. Pravda.sk