Čo sa okrem trdelníka dostalo do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska?

0
Čo sa okrem trdelníka dostalo do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska?

Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa dostal Skalický trdelník aj goralská kultúra. Hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová doplnila, že okrem nich pribudli k existujúcim 26 prvkom ďalšie štyri.

Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) oficiálne zapísala aj Jánošíkovskú tradíciu, tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, črpáky a karičku z Parchovian (okres Trebišov).

Zachovanie zvykov pre ďalšie generácie

„Slovensko je nesmierne bohaté na pestré tradície a zoznam, ktorý dnes podpisujem, je toho dôkazom. Verím, že k nim postupne pribudnú aj ďalšie unikátne prvky, lebo núdzu o ne ozaj nemáme,“ zhodnotila pri slávnostnom podpise Milanová.

Podľa nej sa podobnými slávnostnými okamihmi prispieva k tomu, aby boli slovenské tradície a zvyky zachované pre ďalšie generácie. To vníma ako obzvlášť dôležité pre identitu a históriu krajiny a národa.

Do zoznamu slovenského nehmotného kultúrneho dedičstva sa dostali črpáky a karička z Parchovian pri Trebišove aj goralská kultúra / TASR

Viciaňová poukázala na to, že v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku sú zapísané celkovo štyri aktivity.

Rozhodne sa aj o zápise sokoliarstva

V polovici decembra sa má na 16. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v Paríži rozhodnúť aj o zápise prvku sokoliarstvo, živé dedičstvo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Slovensko by sa malo pripojiť k medzinárodnej nominácii tohto prvku, ktorú predkladajú Spojené arabské emiráty.

Pozrite si recept na skvelý čučoriedkový koláč

Zdroj: Webnoviny.sk – Skalický trdelník a goralská kultúra sa dostali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu