Skazenosť, predajnosť, úplatkárstvo. Pojem korupcia je podľa polície oveľa širší

26.11.2020 (Webnoviny.sk) – Pojem korupcia je oveľa širší ako úplatkárstvo. Konštatuje to polícia v uznesení o vznesení obvinenia podnikateľovi Norbertovi B., špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. a bývalým vysokým predstaviteľom polície.

Podplácanie a prijímanie úplatku

V tomto prípade čelí spolu 13 osôb obvineniu pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších skutkov. Medzi ne patria napríklad skutky podplácania alebo prijímania úplatku.

„Korupciou sa rozumie ‚skazenosť‘, ‚predajnosť‘, ‚úplatkárstvo‘, teda prijímanie úplatku i podplácanie, ale aj akékoľvek správanie k osobám, ktorým sú zverené kompetencie vo verejnom alebo súkromnom sektore, ktoré odporuje povinnostiam vyplývajúcim z ich postavenia a ktoré smeruje k získaniu nenáležitých výhod,“ uvádza sa v uznesení.

Úmyselný trestný čin

Na druhej strane je podľa uznesenia chráneným objektom trestných činov korupcie nestranné, osobnými záujmami neovplyvnené plnenie povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie ako aj nestranný, osobnými záujmami neovplyvnený postup pri obstarávaní vecí všeobecného záujmu.

„Ide o úmyselný trestný čin, kde sa vyžaduje úmyselné zavinenie,“ konštatuje uznesenie.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia bývalý vysoký predstavitelia polície, ale napríklad aj špeciálny prokurátor Dušan K. páchali rôznu trestnú činnosť „za účelom dlhodobého dosahovania neoprávnených, najmä hospodárskych a politických výhod pre iné osoby ako aj za účelom dlhodobého dosahovania zisku“.

Ten pre skupinu zabezpečoval jednak obvinený Norbert B. od doposiaľ nestotožnených osôb, ktorým poskytoval pripisované výhody ako aj iné osoby, ktoré mali podľa polície neoprávnený, najmä finančný profit z páchanej trestnej činnosti.

Viac k témam: korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Skazenosť, predajnosť, úplatkárstvo. Pojem korupcia je podľa polície oveľa širší © SITA Všetky práva vyhradené.