Skutočný príbeh Pocahontas – aká bola jej kľúčová úloha v príbehu o kolonizovaní?

0
Skutočný príbeh Pocahontas – aká bola jej kľúčová úloha v príbehu o kolonizovaní?
en.wikipedia.org

Všetci si myslíme, že dobre poznáme príbeh indiánskeho dievčaťa Pocahontas, ale jej skutočný život sa veľmi líši od obľúbeného animovaného filmu.

Všetko začalo založením Jamestownu, prvou britskou kolóniou v Severnej Amerike. So zakladajúcou listinou, ktorú kráľ Jakub I. udelil Virgínskej spoločnosti, sa v roku 1607 skupina približne 100 mužov vydala do Chesapeackého zálivu. V tom čase bola Pocahontas mimoriadne talentovaným a živým 10-ročným dievčaťom. Bola dcérou Veľkého Powhatana, ktorý vládol početným kmeňom v regióne Chesapeake, a vybral ju na zvláštnu úlohu kvôli jej inteligencii a osobnosti. Kapitán John Smith o nej povedal, že vyčnievala „vtipom a duchom“.

John Smith sa prvýkrát stretol s Pocahontas, keď ho zajali niekoľko týždňov po príchode prvých kolonistov do oblasti. Priviedli ho pred Veľkého Powhatana, kde sa stretol s mužmi z kmeňa a myslel si, že ho zabijú. Zrazu Pocahontas zasiahla a položila svoju hlavu na jeho. V roku 1624 Smith napísal, že riskovala svoj vlastný život, aby ho zachránia, ale súčasní vedci si myslia, že pravdepodobne zohrala úlohu pri nejakom slávnostnom osvojení. Potom Powhatan prijal Smitha za svojho syna.

Zaujímavé je, že Powhatan si vybral Pocahontas, iba 10-ročné dievča, aby to urobilo.

Návštevy Jamestownu

Po tejto epizóde začala navštevovať Jamestown. Nikdy sa len tak netúlala – vždy prišla so skupinou Powhatanových vyslancov a jej prítomnosť naznačovala, že prišli v mieri. O mnoho rokov neskôr sa Angličania dozvedeli, že Pocahontas je iba prezývka. Jej skutočné meno, Matoaka, bolo ukryté kvôli tomu, že by jej Angličania mohli ublížiť, keby sa to dozvedeli.

en.wikipedia.org

Počas tohto obdobia, keď Powhatan získaval nástroje a zbrane z kolónie výmenou za jedlo, vodci z kolonií mu predstavili nového chlapca, trinásťročného Thomasa Savage. Powhatan si ho osvojil a dal mu meno Namontack. Takéto výmeny boli v regióne bežné; chlapci sa mohli v budúcnosti naučiť jazyk a zvyky druhej strany. Pocahontas tu pomáhala Thomasovi prispôsobiť sa jeho novému životu.

Druhá záchrana Johna Smitha

Čoskoro sa však Angličanom neustále zvyšovali nároky na jedlo. Virginia prežívala najhoršie obdobie sucha za posledných 770 rokov a jedla bolo málo. Začiatkom roku 1609 Smith navštívil Powhatana a zdalo sa, že je všetko v poriadku.

Ale uprostred noci, keď Angličania spali, Pocahontas, Powhatanov „najdrahší klenot a dcéra, prišla v prostred noci cez temné lesy“, aby Smitha varovala, že ho chcú zabiť. Smith sa ju pokúsil odmeniť darčekmi, ale ona so „slzami stekajúcimi po jej lícach,“ povedala, že ak u nej uvidia anglické darčeky, „bude mŕtva.“ Nevieme, či znova konala podľa pokynov svojho otca alebo či skutočne riskovala život, keď ho varovala.

Prečítajte si aj: Rosa Parks bola zatknutá za to, že neuvoľnila miesto v autobuse belochovi

Svadba Pocahontas

Powhatan presunul svoje hlavné mesto ďalej na západ na miesto, ktoré bolo pre Angličanov oveľa ťažšie dostupné, a Pocahontas prestala navštevovať pevnosť. Thomas Savage sa presťahoval k Powhatanovi a čoskoro sa k nemu pridal ďalší chlapec, 14-ročný Henry Spelman.

Únos Pocahontas, en.wikipedia.org

Všetko sa zmenilo, keď boli v Orapaxe, novom hlavnom meste. Henry utiekol, aby sa pripojil k priateľskejšiemu náčelníkovi v meste Potomac a Pocahontas opäť zasiahla, aby mu zachránila život, keď jej otec poslal mužov, aby ho priviedli späť. Powhatan sa rozhodol, že je čas, aby Pocahontas vstúpila do života dospelých, preto sa vydala za muža menom Kocoum. A poslal Thomasa späť do Jamestownu a prerušil svoje posledné vzťahy s kolóniou.

Pocahontas ako väzeň

O Orapaxe nebolo dlhšie počuť. Potom, koncom roku 1612, kapitán Samuel Argall, ako aj ostatní Angličania pred ním, hľadal jedlo. Keď prišiel do mesta Potomac, začul zvesti, že Pocahontas tam chodieva a pomyslel si, že bude strategické, keď sa jej zmocní. Jeho plánom bolo vymeniť ju za Angličanov držaných Powhatanom. Prinútil ju ísť na svoju loď a odplával s ňou, takže 14-ročná Pocahontas sa vrátila do Jamestownu ako väzeň.

Lídri Jamestownu si čoskoro rozmysleli plán, že ju použijú pri väzenskej výmene, a namiesto toho ju začali považovať za kľúč k veľkému úspechu.

Nečakaný zvrat u Pocahontas

Mladý puritánsky minister Alexander Whitaker ju poučil o kresťanstve a muž menom John Rolfe sa do nej začal postupne zamilovávať. Niekedy na jar roku 1614 sa Pocahontas „verejne vzdala svojej vlasti zbožnosti, otvorene priznala svoju kresťanskú vieru a bola podľa vlastného želania pokrstená.“ Kolonista Ralph Hamor to opísal vo svojej knihe z roku 1615, a táto publikácia obsahovala list od guvernéra s presne rovnakým znením, v ktorom bolo zdôraznené, že jej konverzia bola dobrovoľná. Jej krstným menom bola Rebecca a keď sa oženila s Johnom Rolfem, stala sa Rebeccou Rolfovou.

Virginia sa zmenila vďaka Pocahontas

Pocahontas skutočne prispela k úspechu Virginie, ale spôsobom, ktorý prekvapil všetkých. Kolonisti sa roky snažili pestovať tabak, ale bez úspechu. Teraz, keď bola s nimi Pocahontas, sa John Rolfovi podarilo vypestovať úrodu, ktorú si Európania kúpili. Tabaková kultúra si vyžadovala veľmi odlišné techniky od európskych plodín a keďže ženy boli v Chesapeake farmárkami, takže Pocahontas bola tá, ktorá rozumela plodinám a ich pestovaniu. Tabak zmenil Virginiu z na hospodársky úspešnú oblasť, keďže fajčenie prešlo od zábavky určenej len pre elitu v Európe k veci, čo si každý mohol dovoliť.
Krst Pocahontas, en.wikipedia.org

Ťažká cesta do Londýna

Čoskoro sa im narodil syn Thomas Rolfe a Virgininska spoločnosť sa rozhodla priviesť Pocahontas a jej syna do Londýna, aby predviedli svoj úspech. Prišli koncom jari 1616 a Pocahontas bola prijatá na kráľovskom dvore a na komplikovanom ceremoniáli v Londýne. Rýchlo rastúce mesto Londýn však bolo silne znečistené – vzduch aj voda. Keď sa hosťujúca strana pohybovala po rieke Temži, aby začala ich plavba domov, Pocahontas veľmi vážne ochorela. Zomrela a pochovali ju v marci 1617, vo veku 20 rokov. Malý syn Thomas bol tiež chorý a John ho nechal vychovávať jeho bratom v Norfolku, pretože sa obával, že neprežije dlhú námornú plavbu. John Smith zomrel 21. júna 1631 v Londýne.

Napriek jej krátkemu životu bola Pocahontas kľúčovou postavou na začiatku anglickej Ameriky. A bola to jej inteligencia a ochota riskovať. Prispôsobila sa toľkým zložitým situáciám, vo svete tak odlišnom od sveta, v ktorom vyrastala, a vždy našla spôsob, ako uspieť. Zďaleka nebola len poznámkou k príbehu amerických dejín, v skutočnosti bola hrdinkou príbehu.

Zdroj: Karen Ordahl Kupperman, time.com
Zdroj foto: en.wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie