Slávne ženy: Amelia Earhart – pilotka, ktorej odvaha ju stála život

0
Slávne ženy: Amelia Earhart – pilotka, ktorej odvaha ju stála život

Američanka Amelia Mary Earhart bola priekopníčkou lietania a aj úspešnou autorkou. Vydala mnoho publikácií, napísala najpredávanejšie knihy o svojich zážitkoch z lietania a prispela k vytváraniu organizácie pre ženské pilotky, Ninety-Nines.

Amelia Earhart sa narodila 24. júla 1897 v Atchisone v Kansase. Jej otec viedol neveľmi úspešnú právnickú firmu a začal piť. Manželstvo jej rodičov sa postupne rozpadlo. Matka s dcérami potom žila v Chicagu u priateľov, kde boli často objektom klebiet i súcitu.

Svoju vášeň pre dobrodružstvo rozvinula už v mladom veku. Za prvej svetovej vojny slúžila ako dobrovoľná sestra vo vojenskej nemocnici v kanadskom Toronte. Inklinovala k medicíne. Jej rodičia sa však k sebe nečakane vrátili a ona sa rozhodla ísť za nimi do Kalifornie.

en.wikipedia.org

Prvý kontakt s lietadlami

Práve v Kalifornii sa v roku 1920, keď mala 23 rokov, vybrala spolu s otcom na letecké dni. Už na druhý deň si vyskúšala miesto spolujazdca v dvojmiestnom lietadle s otvoreným kokpitom. Letela desať minút nad Los Angeles a okamžite vedela, že práve toto chce v budúcnosti robiť.

Najala si inštruktorku, absolvovala lekcie lietania a dokonca si kúpila si vlastné lietadlo. Prekonala pár „ženských“ výškových rekordov v lietaní, potom však lietadlo predala a zamestnala sa ako sociálna pracovníčka, pretože potrebovala mať nejaký príjem. Jej láska k lietaniu však ostala, v tom období sa stala členkou Národnej leteckej asociácie.

„Žena, ktorá si môže vytvoriť svoje vlastné zamestnanie, je žena, ktorá získa slávu a bohatstvo.“

Angažovanie za práva žien a šťastná náhoda

Popri práci sa mimoriadne angažovala za práva žien a písala články. Všimol si ju vydavateľ George Putnam a dostal nápad. Navrhli jej, aby sa stala pasažierkou v lietadle, ktoré pilotovali Wilmer Stultz a Louis Gordon. A tak sa v roku 1928 Amelia stala prvou cestujúcou, ktorá lietadlom prešla cez Atlantik. Let bol úspešný. Všetci oslavovali iba ju ako zázračné dievča, pričom skutoční hrdinovia boli hlavní piloti. Ale vydanie Putnamových novín šlo na dračku. Amelia tým získala status celebrity.

„Najťažšie je rozhodnutie konať, zvyšok je iba vytrvalosť.“

Skutočný úspech s preletom nad Atlantikom

V roku 1930 sa jej podarilo prekonať ďalší rekord – ako prvá žena letela rýchlosťou približne 290 km/h. V máji 1932, päť rokov po slávnom Charlesovi Lindberghovi, znovu preletela Atlantický oceán. Tentokrát letela sama v jednomotorovom lietadle a stala sa tak prvou ženou, ktorá uskutočnila sólový prelet Atlantiku. Po lete trvajúcom 14 hodín a 56 minút pristála v severnom Írsku. Kvôli technickým a poveternostným problémom sa jej nepodarilo pôvodne plánované pristátie v Paríži. Za tento úspech dostala vyznamenaný letecký kríž Spojených štátov.

V roku 1935 sa Earhart stala hosťujúcou profesorkou na fakulte Purdue University ako poradkyňa leteckého inžinierstva a kariérna poradkyňa študentiek. Bola tiež členkou Národnej ženskej strany a podporovala zmenu a doplnenie zákona o rovnakých právach.

Súkromný život pilotky a šesťnásobná žiadosť o ruku!

amelia
Amelia a George, foto: en.wikipedia.org

Amelia bola najskôr zasnúbená so Samuelom Chapmanom, chemickým inžinierom z Bostonu, ale neskôr zasnúbenie zrušila. V tom období sa Amelia zoznámila aj s Georgeom Putnamom. Keď preletela cez Atlantik, pomáhal jej napísať o tom knihu 20 hodín, 40 minút. Putnam bol ešte ženatý, ale onedlho ho jeho žena opustila pre oveľa mladšieho milenca. Rozviedol sa v roku 1929. Krátko na to začal jeho oficiálny vzťah s Ameliou. George ju až šesťkrát požiadal o ruku!

Až v roku 1931 sa konečne rozhodla, že si ho vezme. Amelia označila svoje manželstvo za „partnerstvo s dvojitou kontrolou“. V liste, ktorý napísala Putnamovi a ktorý mu bol doručený v deň svadby, napísala: „Chcem, aby si pochopil, že sa nebudem držať žiadneho kódexu vernosti, a rovnako  ťa ním ani nebudem viazať.“ Jej myšlienky o manželstve boli v tom čase liberálne, pretože verila v rovnakú zodpovednosť mužov a žien ako živiteľov rodiny a chcela si ponechať svoje rodné meno.

„Život je o niečom viac ako byť len pasažierom.“

Keď The New York Times trval na tom, aby sa na ňu odvolávali ako na pani Putnamovú, vysmiala sa im. Aj keď Earhart a Putnam nikdy nemali deti, z predchádzajúceho manželstva mal dvoch synov.

Prečítajte si aj článok o 8 ženách, ktoré zmenili svet

Záhadné zmiznutie počas ďalšieho letu

Už od roku 1936 Amelie plánovala cestu okolo sveta. S navigátorom Fredom Noonanom sa 1. júna 1937 vydali na cestu z Miami. Po medzipristátiach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii prileteli 29. júna do Novej Guinei. Mali za sebou 35 000 kilometrov letu a zostávalo im ešte posledných 11 000.

Plánovali medzipristátie na Havajských ostrovoch a predtým chceli ešte doplniť palivo na Howlandovom ostrove. Ostrov však nedokázali nájsť, hoci od neho zrejme neboli až tak ďaleko – aspoň podľa správ z pobrežnej lode Itasca, ktorá mala Earhartovej poskytovať potrebné informácie, až sa k ostrovu priblíži. V jednej z posledných správ, ktorú radista na lodi dostal, Earhartová hlásila, že ostrov nevidí a že jej dochádza palivo.

en.wikipedia.org

Špekulácie o zmiznutí a tri teórie

Keď zmizla nad stredným Tichým oceánom, mala vtedy takmer 40 rokov. Niektorí tvrdia, že sa lietadlo zrútilo do vody, iné výskumy naznačujú, že mohli núdzovo pristáť na plytčine neobývaného atolu Nikumaroro a na ostrove mohli prežiť ešte zopár týždňov. Špekuluje sa, že by ich mohli zajať Japonci ako špiónov, lebo na ich lietadle boli nainštalované kamery.

Fascinácia jej životom, kariérou a zmiznutím pokračuje dodnes. Najnovšia expedícia snáď vyjasní všetky pochybnosti.

Foto: en.wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie