Slávne ženy: Bola Xantipa skutočne takou zlou manželkou filozofa Sokrata?

0
Slávne ženy: Bola Xantipa skutočne takou zlou manželkou filozofa Sokrata?

Xantipa má v histórii dosť zaznávané postavenie – opisuje sa ako príklad zlej ženy. Odkiaľ táto nelichotivá povesť o nej vznikla? A je vôbec založená na skutočných udalostiach a faktoch alebo len na domienkach senzáciechtivých starovekých autorov? Posúďte sami…

Xanthippe bola staroveká Aténčanka, manželka Sokrata a matka ich troch synov: Lamproclesa, Sophroniscusa a Menexenusa. Pravdepodobne bola oveľa mladšia ako Sokrates, možno až o 40 rokov.

Meno Xanthippe v preklade zo starovekej gréčtiny znamená „žltý kôň“. Je to jedno z mnohých gréckych mien s konskou tematikou (napr. Philippos „Priateľ koní“, Hippokrates „Krotiteľ koní“ atď.). Kone (hippos) v starogréckom mene často naznačovali aristokratické dedičstvo.

Ďalším dôvodom, prečo si myslieť, že Xanthippina rodina bola spoločensky významná, bolo, že jej najstarší syn dostal meno Lamprocles namiesto „Sophroniscus“ po Sokratovom otcovi Sophroniscusovi. Starogréckym zvykom bolo pomenovať prvé dieťa po najznámejšom z dvoch starých otcov. Predpokladá sa, že Xanthippin otec sa volal Lamprocles. Keďže jeho meno bolo voľbou pre prvorodeného syna, predpokladá sa, že bol v aténskej aristokracii ešte významnejší ako Sokratov otec.

Xantipa od Guillaume Rouillé – Promptuarii Iconum Insigniorum, zdroj en.wikipedia.org

Xantipa v dielach iných filozofov

Platónovo zobrazenie Xantipy v diele Phaedo naznačuje, že bola oddanou manželkou a matkou. Nikde inde sa u Platóna nespomína. Xenofón ju vo svojom diele Memorabilia zobrazuje takmer v rovnakom svetle, hoci píše, že jej syn Lamprokles sa sťažuje na jej tvrdosť.

Iba v Xenofónovom diele Sympózium je o nej negatívna zmienka. Xenofón opisuje, ako Sokratov žiak Antisthenes opisuje Sokratove slová – že je s ňou „najťažšie vychádzať zo všetkých žien, ktoré existujú.“ Sokrates však dodáva, že si ju vybral práve kvôli jej argumentačnému duchu:

Je to príklad jazdca, ktorý sa chce stať skúseným jazdcom: „Žiadne z vašich mäkkých a učenlivých zvierat nie sú pre mňa,“ hovorí; „Kôň, ktorého mám vlastniť, musí prejaviť nejakého ducha“ – vo viere, že ak dokáže zvládnuť takéto zviera, bude dosť ľahké vysporiadať sa s každým ďalším koňom. A to je práve môj prípad. Chcem sa zaoberať ľudskými bytosťami, stýkať sa s človekom vo všeobecnosti; preto som si vybral manželku. Veľmi dobre viem, že ak dokážem tolerovať jej ducha, môžem sa ľahko pripútať ku každému inému človeku.

Prečítajte si aj: Mária Bellová, prvá slovenská lekárka, bojovala proti chorobám aj predsudkom

Odkiaľ pochádza negatívne meno Xantipy

Možno negatívny obraz Xantipy pochádza od Antisthena, jedného zo Sokratových žiakov, keďže Xenofón mu tento pohľad spočiatku vložil do úst. Ďalší staroveký autor, Aelian, ju vo svojom opise príbehu, v ktorom Xantipa pošliape veľkú a krásnu tortu, ktorú Sokratovi poslal generál Alkibiades, a vykresľuje ju aj ako žiarlivú zlodejku. Diogenes Laërtius rozpráva o ďalších príbehoch týkajúcich sa údajného zlého správania Xantipy.

Zdá sa, že najvplyvnejšie bolo jej zobrazenie Xenofónom v jeho Sympóziu. Zdá sa, že napríklad Diogenes Laërtius cituje pasáž Sympózia, v ktorom sa objavuje výraz „Xanthippa“ a označuje každého dotieravého vyčítavého človeka, najmä prefíkanú manželku.

Neskorší spisovatelia hovoria, že Sokrates mal druhú manželku, ktorá sa volala Myrto. Plutarchos hovorí o podobnom príbehu a v jeho verzii sa Sokrates, ktorý už bol ženatý, venoval Myrtiným finančným problémom, keď ovdovela; i keď to stopercentne nedokazuje, že by musel byť s ňou ženatý.

Prečítajte si: Najznámejšie latinské citáty – ovládate ich?

Portét Xantipy ako vylieva krčah na Socrata, z Emblemata Horatiana, ilustrácia: Otho Vaenius, 1607, wikipedia.org

Pochybnosti o Sokratových manželstvách

Iný popis Xanthippe a Myrto je uvedený v Aristoxenovom Živote Sokrata napísanom v druhej polovici štvrtého storočia pred Kristom, o ktorom Aristoxen tvrdí, že je založený na správach jeho otca v prvej osobe. Toto tvrdí, že Myrto bola jeho legitímna manželka a Xanthippe jeho milenka, ktorej dieťa sa stalo legitímnym.

Nepotvrdená anekdota tvrdí, že Xanthippe bola kedysi taká rozzúrená na svojho manžela, že vzala hrniec a vyliala ho na Sokratovu hlavu, čo – podľa legendy – filozof prijal s alegóriou: „Po hromoch príde dážď“.

A na záver uvidieme ešte častocitovaný citát od Sokrata o Xanthippe: „V každom prípade sa ožeň. Ak si nájdeš dobrú manželku, budeš šťastný navždy; a ak náhodou dostaneš vyčítavú ženu ako moja Xanthippe – potom sa staneš filozofom.“

Zdroj: en.wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie