Slávne ženy: Jacqueline Kennedy vôbec nebola utrápenou manželkou

0
Slávne ženy: Jacqueline Kennedy vôbec nebola utrápenou manželkou
wikipedia

O krásnej Jackie, ako ju volali Američania, sa vždy hovorilo v superlatívoch a mnohí odsudzovali jej manžela, prezidenta Johna F. Kennedyho, za jeho nespočetné úlety. Ani ona však nebola neviniatko a postupne začali na verejnosť prenikať aj jej ľúbostné dobrodružstvá. Američania jej však nevedeli odpustiť najmä to, keď sa odsťahovala do Grécka a vydala sa za miliardára Onassisa.

Jackie sa narodila v roku 1929 v Southamptone v New Yorku vo veľmi bohatej rodine. Jej otcom bol maklér z Wall Street, John Vernou Bouvier III, mamou Janet Lee Bouvier, ktorá bola ženou v domácnosti. Jackie zbožňovala svojho otca, ktorý ju tiež uprednostňoval pred jej sestrou Caroline, a volal ju „najkrajšou dcérou, akú kedy človek mal“.

Manželstvo jej rodičov však bolo poznačené alkoholizmom a mimomanželskými aférami jej otca, ich rodina tiež zápasila s finančnými ťažkosťami po páde Wall Street v roku 1929. Rozviedli sa v roku 1940, keď mala Jackie 11 rokov.

Nadaná žiačka s „diablom v tele“

Bola nadanou študentkou, ale často sa správala neprístojne. Jeden z jej učiteľov ju opísal ako „najkrajšie dievčatko, veľmi šikovné, veľmi umelecky nadané a plné diabla“.

Jacqueline Bouvier
6-ročná Jacqueline Bouvier, Foto: David Berne

Jej mama si po rozvode vzala právnika a podnikateľa Hugh Dudley Auchinclossa, a tak jej pribudli dvaja nevlastní súrodenci. Najviac si rozumela s nevlastným bratom Yushom, ktorý sa jej stal blízkym dôverníkom. Pár mal ešte dve spoločné deti.

Jackie sa niekedy cítila ako outsider, pretože bola katolíčka a navyše dieťa rozvedených rodičov. V ich  spoločenskej skupine protestantov, kam Auchinclossovci patrili, rozvody neboli celkom bežné.

Kvalitné školy a výborný prospech

Navštevovala Miss Porter’s School v Connecticute, ktorú si vybrala, pretože bola internátnou školou a umožnilo jej to odísť od Auchinclossovcov. Navyše, škola kládla dôraz na prípravu na vysoké školy. V ročenke uznali jej „dôvtip, úspech ako jazdkyne a jej neochotu stať sa gazdinkou“. Patrila medzi najlepších študentov a získala ocenenie Maria McKinney Memorial za výnimočnosť v literatúre.

Bouvier strávila rok vo Francúzsku na univerzite v Grenoble a na Sorbonne v Paríži. Ovládala až 4 jazyky. V roku 1951 získala bakalársky titul vo francúzskej literatúre na univerzite George Washingtona.

Jeden deň práce vo Vogue

Počas štúdia vyhrala v konkurze na redaktorku časopisu Vogue, bola vybraná z niekoľko stoviek ďalších žien na celom svete. Táto pozícia znamenala pracovať šesť mesiacov v časopise New York City office a stráviť zvyšných šesť mesiacov v Paríži. Už v prvý deň vo Vogue jej šéfredaktor poradil, aby sa vrátila do Washingtonu. Mala 22 rokov a bola považovaná za príliš starú na to, aby bola slobodná. Jackie nasledoval radu, opustila prácu a vrátil sa do Washingtonu len po jednom dni práce.

Začala pracovať na čiastočný úväzok vo Washingtone Times-Herald. Počas tejto doby bola Jackie krátko zasnúbená s mladým maklérom Johnom Hustedom. Po troch mesiacoch zasnúbenie zrušila, pretože sa jej zdal „nezrelý a nudný“. Ale hlavný dôvod bol inde – jej matka sa dozvedela, že málo zarába, a tak nahovorila Jackie, aby ho nechala.

So svojou sestrou Caroline, ktorá sa neskôr vydala za poľského aristokrata Stanislawa Albrechta Radzivilla, vraj súťažili o to, kto bude mať vplyvnejšieho a bohatšieho manžela. Caroline si potom nechala hovoriť princezná Lee Radzivill, hoci nemala byť už princeznou čoho, keďže jej manžel sa po presťahovaní do Londýna svojho titulu zriekol.

Osudové stretnutie

V roku 1952 sa Jackie stretla na večierku vo Washingtone neskoršieho kongresmana Johna F. Kennedyho. Nebola to láska na prvý pohľad, Jackie si od záletného Kennedyho, ktorý nemal dobrú povesť, udržiavala odstup. Nakoniec mu dala šancu.

Mali niekoľko vecí spoločných – obaja boli katolíci, mali skúsenosti s písaním, boli sčítaní a žili určitý čas v zahraničí. Ich vzťah nadobúdal na vážnosti a J.F.K ju požiadal o ruku po novembrových voľbách. Jackie prijala Kennedyho návrh a vzdala sa svojej práce v novinách. Kennedy bol zvolený do Senátu a s Jackie sa oženil 12. septembra 1953. Na svadbe bolo až 700 hostí.

kennedy
Svadba v r. 1953, en.wikipedia.org

Nedobrý začiatok manželstva

Už v prvých rokoch manželstva im nebolo na ružiach ustlané. John trpel Addisonovou chorobou a chronickou bolesťou chrbta, ktorá bola zhoršená vojnovým zranením. Koncom roku 1954 podstúpil takmer smrteľnú operáciu chrbtice. Okrem toho, Jacqueline potratila ich prvé dieťa a neskôr porodila dcéru Arabellu, ktorá po pôrode zomrela. 

Našťastie, Jacqueline sa podarilo čoskoro otehotnieť a porodila dcéru Caroline v novembri 1957. V tej dobe John rozbiehal kampaň za jeho znovuzvolenie do Senátu, a obaja sa so svojou malou dcérou objavili na titulke časopisu Life. Čoskoro si John Kennedy všimol hodnotu, ktorú jeho manželka vniesla do jeho kongresovej kampane. Veľkosť davu bola vraj dvakrát tak veľká, keď sprevádzala svojho manžela. V novembri 1958 bol John Kennedy znovu zvolený na druhé funkčné obdobie.

Prezidentská kampaň

V januári 1960 John F. Kennedy oznámil svoju kandidatúru a spustil svoju kampaň na celoštátnej úrovni. V prvých mesiacoch Jacqueline sprevádzala svojho manžela na podujatia v rámci kampane, ale krátko potom otehotnela.

Kvôli jej predchádzajúcim vysoko rizikovým tehotenstvám sa rozhodla zostať doma v Georgetowne. Zapojila sa však do kampane tým, že odpovedala na korešpondenciu a poskytovala rozhovory médiám.

Napriek tomu, že sa Jacqueline priamo nezúčastnila na kampani, stala sa predmetom intenzívnej mediálnej pozornosti s jej šatníkom. Na jednej strane bola obdivovaná pre svoj osobný štýl a často s a objavovala v ženských časopisoch popri filmových hviezdach. Na druhej strane jej preferencia francúzskych dizajnérov a jej enormné výdavky na šatník priniesli aj negatívny ohlas.

Prečítajte si aj článok o návrhárke Coco Chanel

Módna ikona ako prvá dáma

John F. Kennedy nakoniec v prezidentských voľbách tesne porazil republikánskeho súpera Richarda Nixona a stal nsa novým prezidentom USA. O dva týždne neskôr Jacqueline porodila prvého syna, Johna F. Kennedyho, Jr.  Vo veku 31 rokov bola treťou najmladšou prvou dámou, keď bol jej manžel slávnostne zvolený za prezidenta.

Jackie obdivovala najmä prácu Chanel, Balenciaga a Givenchy, ale bola si vedomá toho, že v jej úlohe prvej dámy by sa od nej očakávalo, že bude nosiť modely amerických dizajnérov. Po tom, čo si všimla, že v tlači bola kritizovaná jej preferencia parížskej módy, napísala známej módnej redaktorke Diane Vreelandovej, a požiadala o vhodných amerických dizajnérov, najmä tých, ktorí mohli reprodukovať parížsky vzhľad.

Jacqueline bola tiež zdesená stavom Bieleho domu. Z renovácie Bieleho domu urobila prvý veľký projekt prvej dámy, ktorým obnovila jeho historický charakter. Taktiež dala do poriadku záhradu okolo Bieleho domu.

Úspech v zahraničí

Počas manželovho pôsobenia Jackie uskutočnila viac oficiálnych návštev v iných krajinách, ako ktorákoľvek z predchádzajúcich prvých dám. Napriek počiatočným obavám, sa ukázala ako obľúbená medzi medzinárodnými štátnikmi. Po príchode do Paríža ohromila verejnosť svojou schopnosťou hovoriť po francúzsky, ako aj rozsiahlymi znalosťami francúzskych dejín. Dokonca aj prezident Kennedy žartoval: „Som muž, ktorý sprevádzal Jacqueline Kennedy do Paríža – a užíval som si to!“

Prezident Pakistanu, Ayub Khan, jej dokonca daroval koňa. Pri svojej návšteve Bieleho domu zistil, že on a prvá dáma majú spoločný záujem o kone. Okrem týchto dobre propagovaných ciest počas troch rokov vlády Kennedyho cestovala do krajín vrátane Afganistanu, Rakúska, Kanady, Kolumbie, Spojeného kráľovstva, Grécka, Talianska, Mexika, Maroka, Turecka a Venezuely. Na rozdiel od svojho manžela, Jackie plynule hovorila po španielsky, čím oslovila latinskoamerické publikum.

Mimomanželské aféry

John nebol ideálnym manželom, jeho aférky pokračovali aj v manželstve. Stýkal sa najmä so slávnymi herečkami ako Sophiou Loren a Marlen Dietrich, a asi najznámejšia je jeho milenka Marylin Monroe. A on sa tým ani nejako veľmi netajil.

Jackie za ním ani veľmi v tomto nezaostávala – mala vraj pomer s Warrenom Beattym, Williamom Holdenom, Gregory Peckom a doslova zviedla aj Marlona Branda. A ani priateľstvo s jej oboma švagrami nebolo úplne platonické.

Ďalšie straty blízkych

Jackie opäť otehotnela a niekoľko týždňov pred pôrodom musela ísť do nemocnice, kde jej urgentne spravili cisársky rez. Malý Patrick ešte nemal dovyvíjané pľúca a ani nie dva dni po narodení zomrel. Jackie táto strata neskutočne bolela. Strata ich dieťaťa však mala pozitívny vplyv na ich manželstvo a priblížila pár k sebe v spoločnom smútku.

1962, en.wikipedia.org

Dňa 22. novembra 1963 sa Jacqueline viezla so svojím manželom v prezidentskej limuzíne v Dallase v Texase, keď bol na neho spáchaný atentát. Vražda sa pripisuje Lee Harvey Oswaldovi, bývalému príslušníkovi námornej pechoty. Pravdepodobný strelec Oswald sa však k ničomu nepriznal a bol zavraždený dva dni po atentáte. Pri zatýkaní na neho totiž vystrelil muž prezývaný „Jack Ruby“, ktorý bol majiteľom miestneho nočného klubu. Vraj to bola pomsta za atentát na prezidenta. Za túto vraždu bol odsúdený na trest smrti, ale odvolal sa. Nakoniec zomrel vo väzení na rakovinu pľúc.

Vdova a jej utešitelia

Po pohrebe sa ona a jej deti do značnej miery stiahli z verejného pohľadu. Jackie trpela depresiami a oporou jej bol najmä Johnov brat, Robert (Bobby) Kennedy. Aj na neho bol však neskôr spáchaný atentát. Blízky jej bol aj ďalší z bratov Kennedyovcov, Ted, s ktorým sa stále stretávala.

Podľa jej kamaráta, spisovateľa Trumana Capota, Jackie nebola strápená vdova, ale „koketná a atraktívna žena so šibalským zábleskom v očiach“. V roku 1968 ešte stihla mať jednorázový románik s Paulom Newmanom.

Škandalózny vzťah s Onassisom

Nikto nechápal, keď si krásna Jackie vzala v roku 1968 malého, starého a škaredého Gréka. Jej dlhoročný priateľ Aristoteles Onassis, bohatý grécky lodný magnát, bol schopný Jackie a jej deťom poskytnúť súkromie a bezpečnosť. Svadba sa konala na súkromnom gréckom ostrove Skorpios v Iónskom mori.
Potom, čo si vzala Onassisa, zmenila si meno na Jacqueline Onassis a následne stratila právo na ochranu tajnej služby, čo je nárok vdovy po americkom prezidentovi. Manželstvo jej prinieslo nepriaznivú publicitu. Skutočnosť, že Aristoteles bol rozvedený a jeho bývalá manželka Athina Livanosová stále žila, viedla k špekuláciám, že rímskokatolícka cirkev by mohla exkomunikovať Jacqueline. To však bolo vyslovene odmietnuté arcibiskupom v Bostone, kardinálom Richardom Cushingom ako „nezmysel“. Niektorí ju odsúdili ako „verejného hriešnika“ a stala sa terčom paparazzov, ktorí ju všade prenasledovali a prezývali ju „Jackie O“.
Jacqueline s Reganovcami v r. 1985, en.wikipedia.org
Manželstvo vraj nebolo veľmi šťastné, Jackie vraj veľmi utrácala Onassisove peniaze. Aristotela zlomilo, keď sa jeho jediný syn zabil v lietadle. O dva roky na to zomrel aj on. Na konci života tvrdil, že sobáš s Jacqueline Kennedyovou bola jeho najväčšia chyba a že mal ostať pri opernej dive Callasovej, ktorá podľa všetkého bola jeho najväčšou životnou láskou.

Po smrti Onassisa v roku 1975 Jackie pracovala ako redaktorka v spoločnosti Viking Press, kde ostala dva roky. Po takmer desaťročiach vyhýbania sa účasti na politických udalostiach sa zúčastnila Demokratického národného konventu v roku 1976 a pekvapila zhromaždených delegátov, keď sa objavila v galérii návštevníkov.

Posledný vážny vzťah

Ani ako staršia dáma neostala sama. Od roku 1980 až do svojej smrti, Jacqueline udržiaval úzky vzťah s Maurice Tempelsmanom, ktorý bol jej spoločníkom a osobným finančným poradcom. Bol to belgický priemyselník a obchodník s diamantami.

Jackie zomrela v spánku v byte Manhattane vo veku 64 rokov 19. mája 1994. Príčinou smrti bola rakovina. Syn John F. Kennedy, Jr. oznámil tlači, že jeho matka zomrela, pričom uviedla, že bola „obklopená svojimi priateľmi a rodinou a svojimi knihami, ľuďmi a vecami, ktoré milovala“.

Zdroj: en.wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie