Sloboda zvierat opäť prichádza s návrhom zákona o zákaze držania psov na reťaziach

13.9.2020 (Webnoviny.sk) – Sloboda zvierat opätovne predkladá do Národnej rady SR (NR SR) zákon o držaní psov na reťaziach. Mimovládna organizácia o tom informovala na tohtotýždňovej tlačovej konferencii.

Požiadavka na zmenu legislatívy je vyústením kampane „Reťaz je väzenie“, ktorá upozorňuje na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach.

Desiatky tisíc podpisov

Stále neukončenú petíciu požadujúcu zakázať držanie psov na reťazi doteraz podpísalo vyše 65-tisíc občanov Slovenska. Poslanecký návrh zákona pripravila organizácia v spolupráci s poslancom Tomášom Šudíkom (OĽaNO).

„Kruté reťaze do 21. storočia nepatria a parlament má teraz šancu ukázať, že zvieratá považuje naozaj za živé, cítiace tvory. Veríme, že poslanci si nezapchajú uši pred silným hlasom verejnosti a že zákon prijmú, lebo len legislatívna zmena umožní predchádzať utrpeniu spôsobenému reťazami a zabezpečí psom ochranu, aká im prináleží,“ povedala Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat.

Podľa mimovládnej organizácie je problém utrpenia psov na reťaziach rozsiahly a dlhodobo neriešený.

Desiatky trestných oznámení

Sloboda zvierat upozorňuje, že bez potrebnej zmeny zákona by bol neriešiteľný. Organizácia podáva ročne desiatky trestných oznámení.

V roku 2019 napríklad prijala prostredníctvom „Linky proti krutosti“ 1 200 podnetov. Celkovo 60 percent z nich tvorili oznámenia o držaní psov na reťazi.

Sloboda zvierat vysvetľuje, že reťaze, drôty či špagáty sa psom často bolestivo vrastajú do podkožia krku, pretože ich psom založia priamo na krk ešte ako šteňatám.

Obmedzujú voľnosť pohybu a napĺňanie základných potrieb zvieraťa ako je hygiena, prístup k potrave a vode či možnosť úniku pred ohrozením.

Utrpenie pre psov

Život psa na reťazi negatívne ovplyvňuje aj celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy psov držaných na reťazi patria okrem vrastania reťazí do podkožia aj svalová atrofia, poškodenie kĺbov či degeneratívne ochorenia.

Psy držané na reťazi zároveň nemôžu prejavovať svoje typické, vrodené vzorce správania a napĺňať svoje sociálne potreby.

V dôsledku izolácie a nedostatku podnetov tak psy následne často trpia poruchami správania, sebapoškodzovaním, agresívnym správaním a môžu predstavovať ohrozenie zdravia a bezpečnosti ľudí.

Viac k témam: týranie zvierat, zákaz držania psov na reťazi
Zdroj: Webnoviny.sk – Sloboda zvierat opäť prichádza s návrhom zákona o zákaze držania psov na reťaziach © SITA Všetky práva vyhradené.