Slováci nepredpokladajú zlepšenie ekonomickej situácie, takmer polovica sa bojí zhoršenia životnej úrovne

13.2.2021 (Webnoviny.sk) – Pochybnosti, že v priebehu nadchádzajúceho roka sa zlepší ekonomická situácia na Slovensku, dominujú nad priemerom Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, o ktorom informoval europoslanec Róbert Hajšel (Smer-SD).

Podľa prieskumu je 61 percent Slovákov presvedčených, že o rok bude národná ekonomika v horšom stave. Priemer EÚ je pri tomto tvrdení 53 percent. V zlepšenie ekonomickej situácie podľa prieskumu na Slovensku verí 12 percent opýtaných, pričom 25 percent verí, že situácia bude rovnaká.

Slováci sa obávajú zhoršenia životnej úrovne

Pokiaľ ide o životnú úroveň, 43 percent opýtaných Slovákov si myslí, že o rok bude ich životná úroveň horšia. V opak verí 14 percent opýtaných, pričom 41 percent je presvedčených, že ich životná úroveň bude rovnaká.

Pokiaľ ide o priemer EÚ, v zhoršenie životnej úrovne verí 24 percent opýtaných a v jej zlepšenie 21 percent. Spolu 52 percent respondentov si myslí, že ich životná úroveň bude za rok rovnaká.

Prioritou je znižovanie chudoby

Pokiaľ ide o priority, 51 percent opýtaných Slovákov podľa prieskumu kladie dôraz na znižovanie chudoby a sociálnej nerovnosti.

Nasledujú ochrana životného prostredia a biodiverzity (37 percent), zlepšený prístup a kvalita vzdelávania (34 percent) alebo boj proti terorizmu a organizovanému zločinu (32 percent).

Eurobarometer

…je séria prieskumov verejnej mienky, ktoré zadáva sekcia Analýz verejnej mienky Európskej komisie od roku 1974. V rámci prieskumov sú pravidelne vydávané správy o verejnej mienke v rôznych oblastiach týkajúcich sa Európskej únie.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomika SR, eurobarometer, prieskum, Životná úroveň
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci nepredpokladajú zlepšenie ekonomickej situácie, takmer polovica sa bojí zhoršenia životnej úrovne © SITA Všetky práva vyhradené.