Slováci ovládajú historicky najviac firiem v Česku, po prvý raz predbehli aj ruských majiteľov

5.8.2020 (Webnoviny.sk) – Slováci ovládajú historicky najviac firiem v Českej republike. Prvýkrát predbehli aj ruských majiteľov, ktorí dlhodobo viedli rebríček zahraničných majiteľov českých spoločností.

Ako ďalej vyplýva z analýzy poradenskej firmy Bisnode, od vlaňajška až po súčasnosť slovenskí podnikatelia zaradili do svojich portfólií 458 podnikov, čím sa prvýkrát stali najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých spoločností. Spolu ich vlastnia takmer 14-tisíc a držia kapitál vo výške necelých 1,1 mld. eur.

„Expanzia na český trh je pre slovenských podnikateľov jednoduchá. Máme spoločnú minulosť, podobné jazyky a významnú úlohu hrá aj teritoriálna blízkosť. Aj z toho dôvodu sú zase českí podnikatelia tí, ktorí vlastnia najviac slovenských firiem ovládaných zo zahraničia,“ uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Medziročne Slováci navýšili počet spoločností u našich západných susedov o 3,4 %. Za posledné štyri roky sa počet majiteľov zo Slovenska zvýšil v českých firmách o necelých 15 %. Na začiatku roka 2016 vlastnili podľa dát Bisnode Slováci v Čechách 12 130 tamojších spoločností.

Bisnode je líder v dátach a analytike. Zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov v 19 krajinách Európy. Používa analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie či poskytuje detailné informácie.

Viac k témam: podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci ovládajú historicky najviac firiem v Česku, po prvý raz predbehli aj ruských majiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.