Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN Slovensko Správy

Koho by Slováci prijali v rodine viac – černocha alebo Róma?

Sita
Zdieľať

Slováci pociťujú diskrimináciu menej ako iní Európania, no sami diskriminujú viac. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol realizovaný na tisícke slovenských respondentov a takmer 26-tisícov Európanov.

Slováci diskriminujú náboženské, etnické a sexuálne menšiny viac ako iní Európania. Pri vnímaní diskriminácie Rómov sa neukázali také rozdiely ako pri ľuďoch inej farby pleti, vierovyznania a sexuálnej orientácie.

Výskumníci Eurobarometra sa pýtali respondentov na ich vnímanie diskriminácie v domovskej krajine. Respondentom prečítali výroky, ktoré mali ukázať, či oni sami nemajú tendenciu diskriminovať.

Prečítajte si aj článok o tom, či by Slováci prijali v rodine moslima

Zhoda pri Rómoch

Podľa meraní si 41 percent Slovákov myslí, že v ich krajine je rozšírená diskriminácia na základe príslušnosti k rómskej komunite, to isté si myslí aj 61 percent Európanov. Ale v prípade, že by mali mať kolegu Róma, s ktorým sú v dennom styku, prekážalo by to v aspoň nejakej miere 30 percentám Slovákom a Európanom.

Slovenský respondenti sa s európskym priemerom zhodujú aj v tom, že takmer polovica z nich nechce, aby bol najvyššie postavený volený politik Róm, pomerne alebo úplne by to prekážalo 46 percentám Slovákom a 44 percentám Európanov.

Ak by ich dieťa malo mať milostný vzťah s Rómom, pomerne alebo úplne by to prekážalo 60 percentám opýtaných Slovákov a 45 percentám Európanom. Náboženskú diskrimináciu pripúšťa 13 percent slovenských respondentov a polovica európskych.

Tridsaťdeväť percent Slovákov deklarovalo, že by im aspoň v nejakej miere prekážalo, ak by ich kolegom bol moslim, európsky priemer je 24 percent. Milostný vzťah ich dieťaťa s moslimom by určite prekážal 49 percentám Slovákom a 26 percentám Európanom.

Rasa a sexualita

Iná farba pleti môže byť dôvodom na diskrimináciu podľa 29 percent slovenských respondentov, zatiaľ čo európsky priemer vnímania rasovej diskriminácie je dvojnásobne vyšší. Takmer tretine Slovákov by v aspoň nejakej miere prekážalo, ak by ich kolega bol černoch, európsky priemer je 16 percent.

Milostný vzťah ich dieťaťa s černochom by prekážal 42 percentám Slovákov, čo je takmer trojnásobok oproti priemeru EÚ (16 %). Najvyššie volený politik s inou farbou pleti, ako má väčšina populácie, by určite prekážal 21 percentám Slovákov a 12 percentám Európanov.

Diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie pripúšťa presne štvrtina Slovákov a 53 percent Európanov. Ak sa však Slovákov opýtate, či by chceli mať kolegu homosexuála, určite by to prekážalo 20 percentám Slovákov a 12 percentám Európanov.

Najvyššie volený politik inej sexuálnej orientácie by aspoň čiastočne prekážal 42 percentám slovenským a 31 percentám európskym respondentom. V prípade, že by ich dieťa malo mať milostný vzťah s osobou rovnakého pohlavia, pomerne a určite by to prekážalo 58 percentám Slovákov a 27 percentám Európanov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci sa viac než iní Európania stavajú k menšinám diskriminačne, vyplýva z prieskumu © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X