Slovenská dizajnérka získala cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

0
Slovenská dizajnérka získala cenu za prototyp stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

Skvelé správy! Slovenská dizajnérka Lenka Petráková získala najvyššiu cenu za prototyp oceánskej stanice, ktorá odstraňuje plast z mora.

Prototyp zariadenia na čistenie oceánu od slovenskej dizajnérky Lenky Petrákovej získal najvyššie ocenenie v architektonickej súťaži za projekty kreatívneho riešenia environmentálnych výziev.

Plávajúca stanica s názvom 8. kontinent je navrhnutá na riešenie jedného z najnaliehavejších problémov znečistenia na svete: plastového odpadu z oceánov. Morské zvyšky v súčasnosti pokrývajú plochu približne 1,6 milióna metrov štvorcových v severnom Tichom oceáne – známom ako skládka odpadu Veľkého Tichého oceánu – ktorý, ako naznačuje Petráková, možno považovať za ôsmy kontinent na svete.

Zdroj: Lenka Petráková

Ocenenie Grand Prix

8. kontinent bol ocenený cenou Grand Prix 2020 za architektúru a inováciu mora od Nadácie Jacques Rougerie, francúzskeho inštitútu, ktorý oceňuje vizionárske projekty podporujúce udržateľnú spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi.

Petrákovej model tvoria vzájomne prepojené budovy v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na chápadlových plošinách a všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál.

Ktoré duo žien ovládlo svet architektúry v roku 2020?

Prototyp tiež obsahuje výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré študuje a predstavuje morské prostredie, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydroponickej kultivácie – metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody – a životných zariadení pre výskumníkov stanice.

Zdroj: Lenka Petráková

Sebestačná stavba

Prototyp Petrákovej je koncipovaný tak, aby bol sebestačný a aby sa mohol adaptovať na oceánske prostredie a ťažiť z neho. Budovy sú navrhnuté tak, aby umožňovali vetru prechádzať cez stanicu, čo zvyšuje jej odolnosť voči silnému oceánskemu vetru, zhromažďuje vodu na zavlažovanie a využíva prílivovú a slnečnú energiu.

„Aj keď ide o nezastavaný projekt, ako povedal Jules Verne, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť,“ hovorí Petráková. „A verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu a environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi, aby sme ich mohli postaviť pre naše a lepšie zajtrajšky sveta.“

Zdroj: www.calvertjournal.com, video si môžete pozrieť na YouTube

žiadne príspevky na zobrazenie