NAČÍTAVAM

Type to search

Bankovníctvo Ekonomika MAGAZÍN

Slovenské banky patria k najziskovejším v Európskej únii

Sita
Share

Bánk je stále menej. Počet bánk v krajinách Európskej únie od roku 2008 kontinuálne klesá. V roku 2017 ich bolo v Únii 6 250, čo je 27-percentný prepad oproti roku 2008.

Na Slovensku je 27 bánk a ich počet je viac-menej stabilný bez výraznejších výkyvov. Najväčší počet bánk je podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej v Nemecku. Nemecké banky tvoria 26 % z celkového počtu bánk v EÚ.

Zamestnanci bankového sektoru

Bankový sektor v Únii zamestnáva 2,7 milióna ľudí. Najviac zamestnancov je opäť v Nemecku, teda 23 % z celkového počtu v EÚ. Nemecký bankový sektor zamestnáva takmer 620-tisíc ľudí, v krajine pôsobí zhruba 1 600 bánk.

Nemecko je však špecifické v tom, že na trhu funguje veľký počet lokálnych sporiteľní,” povedala Buchláková. Ku koncu minulého roka bankový sektor SR zamestnával podľa údajov Národnej banky Slovenska takmer 21-tisíc pracovníkov.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuBankový sektor na Slovensku

Na Slovensku podľa Národnej banky Slovenska dosiahol bankový sektor v minulom roku čistý zisk zhruba 640 mil. eur. “Bankový sektor na Slovensku patrí už dlhšie obdobie v pomere ku vlastným zdrojom k najziskovejším v bankovej únii,” dodala Buchláková. Slovenská sporiteľňa je s 2,2 milióna klientov a hodnotou aktív takmer 18 miliárd eur najväčšou bankou na Slovensku.

Aktíva bankového sektora dosiahli v rámci EÚ takmer 43 biliónov eur. Členským štátom s najvyššími aktívami je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat Veľká Británia so sumou 9 biliónov eur. Nasleduje Francúzsko so sumou 3,7 bilióna eur.

Prečítajte si aj článok 10 tipov, ako zistiť, či váš nápad je vhodný na podnikanie

Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské banky patria k najziskovejším v Európskej únii © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X