Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy

0
Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy

28.9.2020 (Webnoviny.sk) – Časť z mimoriadnej 11 miliónovej pomoci Ministerstva kultúry SR (MK SR) pre nezávislú kultúru pôjde v októbri na podporu kín. Audiovizuálny fond (AVF) dostal od ministerstva 700-tisíc eur. Z nich Rada AVF vyčlenila 500-tisíc eur pre prevádzkovateľov kín na Slovensku.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová s tým, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj kiná, keďže ako prvé boli zrušené verejné podujatia a s nimi aj filmové predstavenia.

Pomoc dostane ten, kto o ňu požiada

„Táto mimoriadna podpora má prevádzkovateľom kín nielen pomôcť prekonať ekonomické následky pandémie. Slúži aj na zabezpečenie pravidelnej prevádzky a fungovania kín a najmä na uvádzanie slovenských a európskych filmov,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

AVF v rámci mimoriadnej výzvy rozdelí 502 400 eur medzi 57 žiadateľov. Rada fondu pritom rozhodla o zvýšení podpory pre jednosálové kiná z 2 500 eur na 3 400 eur.

Výnimkou sú letné kiná

Zvýšila tiež sumu pre každú kinosálu vo viacsálovom kine z 2 000 eur na 2 650 eur. AVF pomôže 176 kinosálam, čo je takmer 80 percent zo všetkých štandardných kinosál po celom Slovensku, výnimkou sú letné kiná a alternatívne priestory. Fond zmluvy so žiadateľmi uzavrie v októbri a následne im pošle dotáciu.

Zostávajúcich 200-tisíc eur z mimoriadneho príspevku od rezortu kultúry využije AVF na zvýšenú podporu distribúcie predovšetkým nových slovenských filmov v kinách.

Viac k témam: Audiovizuálny fond, fond obnovy, kino, peniaze
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské kiná dostanú státisíce eur z ministerstva, ale nemali by ísť len na podporu v čase koronakrízy © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu