NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ ŽENY AKČNÍ MUŽI Ekológia MAGAZÍN

Slovenskí influenceri odkazujú: Vezmi si ma!

Sita
Share

Slovensko môže byť už toto leto opäť o niečo čistejšie. Prispieť k tomu môže každý, kto zostane dovolenkovať doma.

Dvaja známi travel blogeri Milan Bez MapyAndrea Zahurancová vyzývajú verejnosť, aby sa pridali do ich tímov a pomohli im zbierať voľne pohodené odpadky v prírode.

Nápad na netradičný “battle” prináša organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK v rámci svojej kampane Vezmi si ma!, ktorou upozorňuje na boj proti znečisteniu životného prostredia.

Zbieranie odpadkov v prírode je trend. Rovnako ako ekologické cestovanie. Je načase tieto dve prospešné aktivity spojiť, vytvoriť z nich nový ekologický fenomén – plovel a pretaviť ho do vzájomného duelu medzi influencermi.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuView this post on Instagram

LET'S COLLECT TOGETHER 🚮 Podme spolu zbierat odpad! 💪 Vedeli ste, ze.. ❌ SKLO sa v prirode nikdy uplne nerozlozi? A aj napriek tomu, ze je sklo donekonecna recyklovatelne, je ho v prirode pohodeneho mnoho. ❌ Cigaretove ohorky, ktorych je kvantum, sa rozkladaju aj 12 rokov a v oceane z celeho odpadu tvoria najvacsi pomer. ❌Rocne na Slovensku v prirode a na ciernych skladkach skoncia tisicky ton odpadu. A to je len zlomok hrozivych faktov z odpadu v nasej prirode. . A tak sme sa spolu s @milan_bezmapy rozhodli spojit sily a zbierat. Do zbierania vyzyvame aj vas – a budeme vas i odmenovat! 🎁 inac, s Milanom mame kamossku challenge, kto z nas vyzve viac ludi! Tak ma v tom nenechajte a podte do toho! 😬💪 Ako sa zapojit? Odfotte sa pri zbierani, oznacte #vezmisimaandrea, @envi_pak a mna, nech si vas vieme dohladat a kazdy mesiac jedneho z vas odmenime eko balickom plnym produktov vyrobenych s ohladom na udzatelnost a ochranu nasej prirody. Tak co, idete do toho?! Vsetci spolu, za prirodu! 🌿☀️ #vezmisima @envi_pak

A post shared by Andrea Zahurancova (@andreazahurancova) on

 

PLOVEL  – nový ekologický trend

Od minulého roka sa čoraz viac ľudí zapája do aktivity, ktorú Škandinávci nazvali “plogging”. Toto slovné spojenie vzniklo spojením švédskeho “plocka upp”, teda “zdvihnúť” a anglického “jogging”, teda “beh”. Ide o aktivitu, pri ktorej ľudia počas športovania v prírode zbierajú odpadky. Teraz na scénu prichádza novinka slovenských influencerov: PLOVEL, teda “plocka upp” plus “travel”, zbieranie odpadkov na cestách.

“Letná dovolenka na Slovensku a vyšší počet výletníkov môžu dať prírode poriadne zabrať. Aj prostredníctvom takýchto netradičných aktivít, do ktorých budú verejnosť zapájať Milan a Andrea, chceme motivovať ľudí, aby neboli k prírode ľahostajní,” vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre marketing a komunikáciu zo spoločnosti ENVI – PAK a dopĺňa: “Voľne pohodené odpadky v prírode nás trápia dlhodobo. K zmene však môže prispieť každý jeden z nás. Stačí si so sebou na prechádzku do prírody zobrať vrece a rukavice a pozbierať porozhadzované smeti. A samozrejme, netreba zabúdať aj na to, že čo si do prírody so sebou donesieme, to si so sebou aj odnesieme.”

Šikovné aplikácie, ktoré vám pomôžu žiť udržateľnejším životom

Zbieraj odpadky a podpor svojho obľúbeného influencera

Travel bloger Milan Bez Mapy a cestovateľka Andrea Zahurancová vstupujú do štvormesačného duelu, počas ktorého sa budú vzájomne “hecovať”, ktorý z nich vyzbiera viac odpadkov. Nebudú však na to sami. Obaja budú svoju výzvu ďalej adresovať svojim fanúšikom. Cieľom je, aby sa k obom pridalo čo najviac ľudí, a tak spoločnými silami porazili toho druhého.

“Celý proces je veľmi jednoduchý. Stačí, ak zverejníte fotografiu so svojím úlovkom – vyzbieraným odpadom na Instagrame a označíte ju #vezmisimaandrea alebo #vezmisimamilan. Podľa toho, komu viac fandíte,” objasňuje ďalej Katarína Kretter.

View this post on Instagram

22.4. je deň Zeme 🌍 Prajem si, aby bol deň Zeme každý deň a aby sa viac a viac ľudí stávalo zodpovednejšími. Dnes sme s @mxsabo prešli kritický kus pri Chorvátskom ramene a nebolo to AŽ tak zlé 😊 takže dúfam, že sa to bude už len zlepšovať. Taktiež mi každý deň posielate fotky vašich úlovkov, ktoré ste sami vyzbierali. Za to som na vás nesmierne hrdá a každá takáto fotka vo mne vyvoláva pocity šťastia a nádeje v lepšie zajtrajšky 😍 preto by som chcela dnes vyzvať práve tých, ktorí váhajú alebo tí, ktorí ešte nezbierali odpad v prírode, aby to vyskúšali. Projekt #vezmisima funguje už nejaký čas a každý z nás ho môže podporiť svojou dobrovoľnou aktivitou, kedy počas prechádzky v prírode so sebou vezme aj odpad zo zeme. Neviem ako vnímate vy túto situáciu, ale vždy keď vidím fľašky, plechovky, sáčky a iný bordel na lúke, tak myslím na to, ako to dokáže ublížiť živočíchom. Môžu sa v tom zaseknúť, alebo to môžu zjesť 😫 preto vás ešte raz chcem poprosiť, aby ste to neprehliadali a priložili pomocnú ruku 🙏🏼 ďakujem

A post shared by Patrícia 🇸🇰 27 yo ♊️ (@patrabene) on

 

Milan s Andreou budú vyzývať ľudí, aby išli zbierať odpadky. V príspevkoch motivujú ľudí, aby zbierali odpadky za ich tím a aby spoločne porazili toho druhého. Ľudia budú na sociálnych sieťach zdieľať fotografie s vyzbieraným odpadom a heštegom #vezmisimaandrea alebo #vezmisimamilan. Na konci každej výzvy bude v každom tíme odmenený najzaujímavejší príspevok.

Každý mesiac bude vyhlásená nová výzva. Tá prvá bola vyhlásená v pondelok 6. júla. Jej cieľom je, aby sa na oboch stranách zapojilo do čistenia prírody čo najviac ľudí. Za necelých 24 hodín zareagovalo na výzvu viac ako 2 000 ľudí, prvé lastovičky sa už zapojili aj do zbierania. Duel medzi influencermi potrvá až do konca októbra.

Travel bloger Milan Bez Mapy

“Spoločné zbieranie odpadkov organizujem so svojimi fanúšikmi pravidelne už od roku 2017. Zakaždým vyzbierame niekoľko stoviek litrov odpadu, či už z lesov alebo mestských parkov. Verím, že aj táto aktivita nadchne čo najviac ľudí, ktorí myšlienku ochrany prírody budú potom sami ďalej šíriť.”

Andrea Zahurancová

“Rada by som mladých ľudí motivovala a  aj presvedčila, aby si začali prírodu vážiť a nerobili si z nej odpadkový kôš. Chcem im ukázať, že aj zbieranie odpadkov v lese môže byť cesta, ako sa k prírode začať správať zodpovednejšie.”

O projekte Vezmi si ma!

Vezmi si ma! spája tých, ktorým záleží na životnom prostredí a neboja sa vziať veci do vlastných rúk. Informuje o probléme voľne pohodeného odpadu a motivuje ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne. Vyzýva ľudí k dvom veciam: Aby voľne pohodený odpad vzali zo zeme a hodili ho do správneho koša, a aby k zbieraniu odpadkov inšpirovali aj ostatných, svojich kamarátov, kolegov či rodinu. Iniciátorom a koordinátorom projektu je OZV ENVI – PAK.

www.vezmisi.ma

Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí influenceri odkazujú: Vezmi si ma! © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X