Slovenskí kanoisti si z majstrovstiev Európy odnášajú dve zlaté medaily, darilo sa aj ženám

0

7.5.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko získalo v piatkových tímových súťažiach na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei dve zlaté medaily. O prvú sa postarala hliadka kanoistiek Simona Glejteková, Monika Škáchová a Zuzana Paňková, druhú vyjazdili kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský.

Z predchádzajúcich dvoch ME odchádzali Slováci zakaždým bez cenného kovu. Zlato sa slovenskej výprave podarilo na kontinentálnom šampionáte vypádlovať po štyroch rokoch, keď doteraz naposledy najcennejší kov na tomto fóre získal v júni 2017 v slovinskom Tacene singlista Alexander Slafkovský.

Dva najcennejšie kovy berie Slovensko po piatich rokoch, na ME 2016 v Liptovskom Mikuláši získali slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome spolu až sedem medailí (4-1-2).

Čistá jazda

V súťaži 3x C1Ž ide vôbec o prvú medailu pre Slovensko, cenné kovy sa v tejto disciplíne udeľujú od roku 2015. Medzi kanoistami je to už dvanáste zlato pre SR, šieste pre trio Martikán, Slafkovský, Beňuš.

Slovenské kanoistky sa na trať vydali vo svojej súťaži ako prvé. S nástrahami jednotlivých bránok sa vyrovnali vynikajúco a po čistej jazde sa zaradili na čelo poradia, odkiaľ ich už neodsunul ani jeden z nasledujúcich ôsmich tímov. Striebro napokon získali Britky, ktoré na zlaté Slovenky stratili 4,29 s, bronzové Francúzky mali v konečnom účtovaní manko 10,36 s.

Mužov ohrozovali Taliani

Kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský tiež absolvovali súťažnú trať bez zaváhania a bez jedinej trestnej sekundy sa po svojej jazde dostali na čelo hodnotenia pred Nemcov a Rusov. V ďalšom priebehu Slovákov vážnejšie ohrozovali iba Taliani, ale za vynikajúcim časom slovenského tímu napokon zaostali. Tí napokon brali striebro a bronz putuje do Česka.

Slovenskí kajakári Adam Gonšenica, Jakub Grigar a Martin Halčin skončili v tímovej súťaži na 5. priečke, Slováci za konkurenciou zaostali na poslednom úseku trate a od medaily ich napokon delilo 1,26 s. Zlato brali Česi, striebro Nemci a bronz Briti.

V kajaku žien trio Jana Dukátová, Michaela Haššová a Eliška Mintálová v tímovej súťaži obsadilo poslednú 11. pozíciu. K trom „ťukom“ totiž pridali Slovenky aj „guľu“ na bránke číslo 19 a na predposledné Francúzky stratili 6,01 s. Z najcennejšieho kovu sa tešili Britky, strieborné medaily získali Rakúšanky a bronzové boli Češky

Viac k témam: Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí kanoisti si z majstrovstiev Európy odnášajú dve zlaté medaily, darilo sa aj ženám © SITA Všetky práva vyhradené.